powrót

Królicze zmysły.


Większość z nas - ludzi, przynajmniej na początku zastanawia się jak postrzega nas domowe zwierze, O tym jak zwierzęta widzą, krążą niemal legendy. Każde ze zwierząt widzi inaczej, postrzega pewne elementy świata na swój indywidualny sposób, zależny od środowiska, w którym żyje.

W warunkach naturalnych, prawidłowe funkcjonowanie królika wyznaczają narządy zmysłu, t.j wzrok, słuch i węch, smak i dotyk. Chronią one bezbronnego królika przed drapieżnikami, truciznami, zimnem i przegrzaniem, pozwalają na orientacje w terenie i harmonijne życie w wielkiej kolonii.Wzrok.

Jeżeli spojrzymy na królicze oczy, to niczym się one na pierwszy rzut oka nie różnią od ludzki, a jedyne co zauważymy to, to ze nie maja widocznych białek i źrenic.

Zmysły królia

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum: n-monika

Królicze oczy mają bardzo "strategiczne" znaczenie w możliwościach przetrwania. Rozmieszczone są bokach głowy, co w znaczny sposób rozszerza kąt widzenia. Bez znacznego poruszania głowy jest niemal oglądać świat na około. Takie umiejscowienie oczu pomaga również przy wychwyceniu zagrożenia z góry.

Wadą takiego układu oczu w stosunku do głowy, jest bardzo ograniczona widoczność blisko nosa. Stąd zdarza się że nasz uszaty czasami potrafi wejść w jedzenie, nie zauważając go, dlatego tez nie poleca się gwałtownych ruchów rękoma przy pyszczku pupila, która w pewnych martwych punktach (na wprost nosa) jest niewidoczna, a po chwili gdy królik pod innym kątem już ją zauważy może wpaść w panikę.
Często są sytuacje, że królik siedzi do nas obrócony bokiem, co pozwala mu na najlepsza obserwację naszych zachowań.Zakres możliwości widzenia u królika.

Zmysły królika

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum: Nuna

Kolejną trudnością, jakie napotykają na królicze oczy jest ocena odległości. Boczne rozmieszczenie oczu uniemożliwia królikowi ocenę odległości danego przedmiotu. Dzieje się tak dlatego, że króliki najlepiej widzą co dzieje się wokół nich, obraz na wprost pyszczka (oprócz martwego punktu) również jest widoczny, ale nie aż tak wyraźny jak na boki. Stad czasami zdarza się że biegnący do nas królik wbiega nam np. w nogi. Taki sposób postrzegania świata nie eliminuje możliwości oceny odległości, jednak robią to inaczej niż ludzie. Uszak odległość poszczególnych przedmiotów ocenia na dwa sposoby.
Pierwszy to ocena wielkości i ostrości danego elementu, druga metoda - naukowo jest zwana jako Paralaksa, tzn. zmiana obserwowanego obiektu poprzez zmianę pozycji obserwatora.

Z powodów czysto biologicznych i ewolucyjnych, króliki najlepiej widza w półświetle, bierze się to z tego, że w naturze żerują wczesnym świtem, lub o zmierzchu. W nocy i za dnia ich wzrok jest znacznie gorszy. Źrenice królika nie maja zdolności adaptacji, nie są w stanie zmniejszyć się gdy jest ostre światło lub maksymalnie rozszerzyć gdy jest ciemno.

Najprawdopodobniej królik swojego opiekuna nie rozpoznaje po szczegółach, np. twarzy, widzi nas raczej po naszych kształtach, sposobie poruszania się, głosie i zapachu, gdy w pewnej chwili zmienimy naszą posturę królik jest w stanie nas nie rozpoznać i wpaść w panikę.

Wielu zastanawia się jakie kolory widzą króliki, niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a w środowisku naukowym ciągle trwają na ten temat dyskusje. Niektórzy uważają, że kolorami, które widzi króliki są niebieski i żółty, choć postrzeganie ich może być inne niż ludzkie, odróżniają też czerwony od zielonego, ale większość świata widzą w kolorach czarno-białych, zaś wszystko co ich otacza widza jako "ziarnisty" obraz.Tak przypuszczalnie króliki postrzegają nas i otoczenie.

Zmysły królika

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum: n-monika

Królik posiada również "trzecią powiekę", tzw. migawka. Zadaniem "trzeciej powieki" jest ochrona oka przed zranieniem. U królików jest ona mało widoczna, (w przeciwieństwie np. do płazów) ale pojawia się w czasie gdy królik się czegoś bardzo przestraszy. Poza tym jej zadaniem jest ciągłe nawilżanie oka, co może tłumaczyć fakt, że króliki mrugają 10-12 razy na godzinę.

Badania o sposobie widzenia, królika, postrzegania przez nich świata jest w początkowej fazie, niektóre z nich mają swoje początki w badaniach u innych zwierząt, a następnie są porównywane i weryfikowane z króliczym światem.Słuch.

Słuch jest najważniejszym zmysłem królika. W naturze to właśnie dzięki temu zmysłowi, królik w znaczniej mierze jest wstanie uniknąć zagrożenia ze strony drapieżnika. Stąd właśnie ich narząd słuchu jest pokaźnych rozmiarów i sterczący do góry ( inaczej się ma u baranków, ale one nie występują w naturze).

Zmysły królika

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum: krollew22

Słuch oprócz pomocy przy rozpoznaniu zagrożenia, spełnia również inna funkcje, bardzo pomaga przy nawigacji otoczenia, wraz ze wzrokiem dobrze się uzupełniają i pomagają królikowi w orientacji.

Fale dźwiękowe odbijają się od przedmiotów, co właśnie pozwala w rozeznaniu , czy w danym miejscu znajduje się przeszkoda i w jakiej odległości (orientacyjnie). Królicze uszy mogą się poruszać w dowolną stronę niezależnie od siebie, co pozwala na bardzo dobre wychwycenie hałasów. Nawet zrelaksowany królik, który kładzie się, a jego uszy znajdują się wzdłuż głowy, nadal jest zdolny usłyszeć najmniejszy szmer, wtedy jednak jego reakcja jest zazwyczaj paniczna. Zakres słuchu królika to 33.000 Hz, a wiec są w stanie usłyszeć dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha.

Zmysły królika

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum: Mania

Baranki, maja również dobry słych, ale ze względu na swoje opadające uszy nie są wstanie nimi manewrować, to znacznie utrudnia im wychwycenie hałasu i z której strony on pochodzi, w przeciwieństwie do swoich kuzynów ze stojącymi uszami. Dlatego ich orientacja jest nieco gorsza.

Uszy maja jeszcze jedna ważną funkcje, mianowicie działają jak termoregulatory przez które królik oddaje nadmiar ciepła.Węch.

Węch królika jest niebywale rozwinięty, posiada on aż 100 milionów komórek zapachowych, dzięki czemu jest wstanie wychwycić zapachy, których człowiek nie jest w stanie poczuć. Dzięki tak rozwiniętemu węchowi nasz uszak ma możliwość wąchając bobki innego królika rozpoznać jego płeć, rangę i przynależność do grupy. Rozpoznaje granice rewiru, meble i rośliny oznaczone sekretem z gruczołów i ... intruza.

Zmysły królika

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum: n-monika

Tak rozwinięty zmysł węchu jest bardzo wrażliwy na ludzkie perfumy i inne substancje chemiczne. Króliczy węch poddany na dłuższe działanie takich specyfików może zostać uszkodzony i wdać się zapalenie i infekcja w układzie oddechowym, co może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Królik z tak dobrze rozwiniętym zmysłem zapachu już się rodzi, dzięki czemu ślepy maluch łatwo i szybko znajduje sutek mamy.

W domowych warunkach często możemy zaobserwować jak nasz królik szybko porusza noskiem, jest to spowodowane tym, że wyczuł jakiś nowy, lub niepokojący zapach i chce go zidentyfikować.Nos w przybliżeniu.

Zmysły królika

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum: n-monika

Królik posiada jeszcze gruczoły pod brodą, które pozwalają na znaczenie terenu, jak również gruczoły w okolicach narządów płciowych i odbytu. Dzięki bardzo dobremu węchowi są wstanie wyczuć oznaczony teren za pomocą tych gruczołów.Smak.

Królik dzięki 17 tysiącom kubków smakowych jest w stanie rozpoznać, smaki takie jak, słodki, gorzki, kwaśny, słony. Preferowanymi smakami są słodki i gorzki(cykoria, mniszek, radicchio, kora drzew). Podobnie do ludzi bardzo lubią słodkie, co niestety nie jest wskazane i często prowadzi do poważnych problemów trawiennych. W naturze króliki również rozpoznają toksyczne i nietoksyczne smaki, w warunkach domowych ta umiejętność zanika, lub jest bardzo osłabiona, przez co królik nie jest w stanie rozpoznać roślin trujących, dlatego na to musi uważać opiekun.Dotyk.

Królik na całym niemal ciele posiada futerko, ciało i futerko w okolicach oczu, nosa, ustach i "policzkach" jest mocno unerwione, co pozwala na dodatkową orientację. Wibrysami króliki wyczuwają wibracje oraz są w stanie ocenić np. odległość czy szerokość przedmiotu w ciemności.

Inne części ciała oczywiście także są unerwione, a na końcach każdego włosa znajduje się pęcherzyk wrażliwy na dotyk.

Dlatego większość królików uwielbia być głaskanych. Tak mocno unerwione ciało wraz z futerkiem wymaga jednak odpowiedniego rozpieszczania, najlepszym sposobem na sprawienie maluchowi przyjemności jest powolne głaskanie, szybkie i nerwowe ruchy z naszej strony, nie sprawiają przyjemności uszatemu, a mogą spowodować nawet ból.

Zmysły królika

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum: n-monika


Inne mniej znane zmysły to zmysł równowagi ( królik rodzi się z nim), zmysł temperatury(również od pierwszych godzin życia) i bólu - nocycepcja.Zabir


Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u