powrót

Zachowanie według wieku.

U królików, podobnie zresztą jak i u ludzi pewne zachowania są uzależnione od wieku.

Królik w wieku "Junior" (od 3 do 10 tygodni) zazwyczaj wykazuje ogromną ciekawość, interesuje go niemal wszystko, dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia, w którym przebywa. Jeżeli obiekt jego zainteresowań, jest chwilowo niedostępny, to możemy być pewni, że zrobi wiele aby to zmienić, dlatego aby rozproszyć jego uwage i skłonić do zajęcia się rzeczami dla niego przeznaczonymi, warto pomyśleć o sporej ilości zabawek i budowy coś na kształt króliczego placu zabaw. Zabawki powinny być co pewien czas wymieniane, gdyż dość szybko uszak się nimi znudzi, ale po kilku dniach, gdy znowu dostaję starą/nowa zabawkę, bawi się jak by widział ją pierwszy raz.

Junior

Zachowanie królika, według wieku

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum: n-monika



Pod koniec wieku "Junior" i przez cały wiek "Nastolatka" (od 10 tygodniu do 10-12 miesięcy), króliczek dojrzewa, jest to chyba najtrudniejszy wiek, nie tylko dla pupila, ale i dla samych opiekunów. Właśnie w tym okresie zaczynają się największe problemy, zmienia się wyobrażenie o tych słodkich maluchach. W tym czasie królik staje się terytorialny, a za tym idzie również agresja, zaczyna warczeć na opiekuna, czasami zdarza się mu nawet ugryźć, co może być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.

Oprócz typowych oznak agresji, uszak zaczyna znaczyć teren bobkami, lub obsikując pomieszczenie, wtedy nie pomaga nasze wcześniejsze próby nauczenia załatwiania się do kuwety. Jednym z pośrednich rozwiązań, może być kastracja/sterylizacja, choć nie zawsze przynoszą one oczekiwany efekt, choć oba te zabiegi bez względu na zachowanie dobrze jest przeprowadzić. "Zabiegi" chirurgiczne, nie dają natychmiastowych efektów, zmiany w zachowaniu królika zachodzą stopniowo, może to czasami trwać nawet kilka miesięcy, więc powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Nie możemy oczekiwać, że po kastracji/sterylizacji, królik przestanie okazywać swoje zachowania związane z dojrzewaniem, mogą one być mniej intensywne, ale ten czas musi przejść podobnie jak jego krewni w naturze, jest to normalna kolej rzeczy. Bardzo niewskazane jest cielesne karaniem króliczka, które na 100% przyniesie odmienny efekt od zamierzonego.

Pojawiają się też opinie, że aby utemperować zachowanie królika w wieku dojrzewania i złagodzić jego popęd seksualny, należy sprawić aby miały kontakty z płcią przeciwna, nie jest to dobre rozwiązanie z co najmniej dwóch powodów: z pewnością nie złagodzi to zachowania naszego królika, a drugi problem pojawi się co zrobić z małymi króliczkami.

O ile w wieku "Junior" nie każdy maluch wykazuje zainteresowania kablami, to możemy być pewni, że "Nastolatek" gdy tylko spotka na swojej drodze choćby kawałek kabla, nie przepuści mu, zostanie on zbadany ząbkami, a co za tym idzie, może się okazać że pewna niektóre sprzęty domowe przestaną działać, dlatego zabezpieczenie mieszkania, jest bardzo istotne i musimy przewidzieć, jakie konsekwencje mogą mieć nasze niedopatrzenia, np. krzesło niedaleko okna, może być trampoliną na parapet, a to już jeden krok do ziemi na podłodze, zniszczenia kwiatków itp. (nie wspominając o tym, co by było gdyby kwiatek okazał się trujący).

Nastolatek

Zachowanie królika, według wieku

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum: n-monika



Zachowanie królika ulega zmianą, gdy zaczyna przechodzić w wiek "Dorosły" (od roku do 6 lat). Wiek ten charakteryzuje się bardziej "stonowanym" zachowaniem. Króliczek coraz więcej śpi, przypomina sobie do czego służy kuweta. Ich możliwości nauki nowych rzeczy znacznie się obniża, ale to nie oznacza, że nie można nauczyć ich czegoś nowego, wręcz przeciwnie, choć wiąże się to z poświeceniem większej ilości czasu i cierpliwości z naszej strony.

Uszak robi się na powrót idealnym partnerem, do zabaw i przytulania, choć nie każdy to lubi, co jest uwarunkowane indywidualnymi zachowaniami.

Adoptowanie królika w wieku "dojrzałym" może być też dobrym rozwiązaniem, dla osób, które boją się przechodzić etap "dojrzewania", zazwyczaj taki królik jest już dobrze ułożony. W przypadku kastracji/sterylizacji, znacznie unikamy problemów z agresją i nadmiernym załatwianiem się poza kuwetą (choć akurat ta kwestia może być powtarza od nowa gdy uszak trafia do nowego domu).

Dorosły królik

Zachowanie królika, według wieku

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum: Nuna



Chyba w żadnym innym wieku, jak w wieku "Seniora", (od 6 lat wzwyż) rola opiekuna nie staje się tak ważna, to głównie od opiekuna zależy w jakiej kondycji będzie jego pupil. W naturze dożycie 6 i wiecej lat graniczy z cudem, dlatego w domowych warunkach króliczek powinien być poddany szczególnej opiece.

Ważne jest aby króliczek był animowany przez opiekuna, co znaczy, aby był poddawany ruchowi, oczywiście z poszanowaniem czasu na odpoczynek i sen, co w tym wieku jest konieczne do zachowania zdrowia. Pomimo wieku, króliczek nadal bardzo chętnie się bawi, choć szybciej się męczy, ale jego ciekawość nie maleje, choć osiągnięcia celów są utrudnione przez mniejsza koordynację ruchową. W podeszłym wieku "seniora" może dojść również do sytuacji, że króliczek będzie pozostawiał bobki i siuśki poza kuwetą, a jego korzystanie z niej może być ograniczone, szczególnie gdy posiada ona wysokie krawędzie, co czasami może powodować duży wysiłek wejścia i wyjścia z niej, dlatego zaleca się do wycięcia wejścia, tak aby bez trudności mógł skorzystać z toalety.

Zmiany zachować z wiekiem są znaczne, dlatego należy bacznie obserwować króliczka, aby trafnie ocenić, czy jego zachowanie jest spowodowane wiekiem, czy też jakaś chorobą. Pamiętać należy że zachowania dorastającego królika zmieniają się dość gwałtownie, praktycznie z dnia na dzień, jest to naturalne, ale zachowania dorosłego królika nie następują, już tak szybko. Są one stopniowe i przebiegają w czasie, co pozwala nam na baczną obserwację zmian.

W kwestii zaprzyjaźniania króliczka "seniora" z "juniorem" , np. w przypadku gdy jeden z towarzyszy zmarł. Może być to kłopotliwe, choć nie niemożliwe, zazwyczaj po śmierci jednego z króliczków, drugi bardzo odczuwa jego brak i dobrym rozwiązaniem jest kolejny króliczek. Ważne jest aby "Junior" był wykastrowany/wysterylizowany, aby zmniejszyć jego zapędy z terytorialne.

Dobrym rozwiązaniem jest zaprzyjaźnianie króliczków w podobnym wieku, aby ich temperamenty były zbliżone.



Zabir
Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u