powrót

Wegetarianizm

Nie cofając się daleko w przeszłość, mówiono że wegetarianie, to dziwacy, nie znający się na potrzebach ludzkiego organizmu. Dzisiaj już większość przyznaje że była w błędzie i przyznają że dostrzegają coraz to więcej plusów takiej diety. Określa się że wegetarianizm, to świat bez okrucieństwa wobec zwierząt i zdrowszy dla samych ludzi Zdecydowana większość wegetarian w Polsce to ludzie młodzi, świadomi co niesie za sobą jedzenie mięsa, jak również umiejący dotrzeć do wiedzy, która pozwala im tego mięsa nie spożywać, zastępując produkty mięsne innymi, które w lepszy sposób uzupełniają ich organizm w niezbędne składniki odżywcze.

Głównym czynnikiem, jaki decyduje o zmianie diety z mięsnej na wegetariańską jest okrucieństwo, w jaki sposób pozyskiwane jest mięso. Każdy pewnie powie, że oczywiście wie jak mięso jest pozyskiwane, które trafia na nasze stoły, ale czy na pewno? Czy każdy wie jak zwierzęta przed śmiercią są traktowane, w jaki sposób zabijane, a następnie jak przerabiane, zanim trafią do naszych domów?

Hodowla zwierząt na ubój to czysty biznes, w którym nie ma miejsca na sentymenty i użalanie się nad zwierzętami, Właścicielowi takiej hodowli zależy tylko na zysku, stąd zwierzęta są trzymane w malutkich pomieszczeniach, niejednokrotnie stłoczone, jedno na drugim, mają podawane specyfiki, które sprawiają by w jak najkrótszym czasie nabrały jak największej masy. Głównym założeniem jest, aby zwierze trafiło jak najszybciej na ubój z jak największą ilością mięsa, co przekłada się na większe zyski. Zwierzęta hodowane na mięso, jeszcze przed swoją straszną śmiercią przezywają koszmar, w czasie transportu do rzeźni, a w rzeźni niejednokrotnie są bestialsko zabijane i obdzierane ze skóry, parzone we wrzątku, a dzieję się to czasami jeszcze gdy odczuwają ból.

Założeniem wegetarianizmu jest odcięcie się od wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli wszelkiego rodzaju mięsa i ryb, a także produktów odzwierzęcych jak żelatyna, tłuszcz zwierzęcy itp.

Dieta wegetariańska obfituję w masę produktów odżywczych i mineralnych, jak również w ogrom witamin, których w mięsie na próżno nam szukać. Dietetycy i lekarze zajmujący się chorobami serca jednogłośnie mówią że, dieta wegetariańska jest znacznie zdrowsza od mięsnej, szczególnie iż dieta mięsna sama w sobie zawiera dużą dawkę cholesterolu, którego w diecie wegetariańskiej brak.

Dieta wegetariańska wiąże się ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem, nie tylko fizycznym, ale i psychicznym, wiedząc że już przez nas nie giną niewinne zwierzęta.

Przejście na dietę wegetariańską, wymaga od nas podstawowej wiedzy o potrzebach organizmu, jak również o składnikach jakie posiadają poszczególne produkty stosowane przez wegetarian. Często się słyszy że dieta wegetariańska jest równoznaczna z anemią, co jest powielanym mitem, pod warunkiem że decyzja o zmianie diety nie będzie tylko zaprzestaniem jedzenia mięsa, ale również odpowiednio zbilansowane warzywa i owoce plus inne "nie zwierzęce" produkty tworzą zdrową i efektywną dietę wegetariańską.

Zdrowa dieta wegetariańska ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację i ogólna kondycję. Białko jako główny budulec naszego organizmu wpływa na ogólną jego kondycję. Żelazo zaś sprawia że nasza koncentracja jest dużo lepsza, a co za tym idzie nasze poczynania, w szkole lub w pracy są zdecydowanie bardziej efektywne. Wapń jako budulec kostny poprawia ich strukturę, co wzmacnia je i sprawia że nawet na starość unikniemy wielu chorób z tym związanych. Cynk poprawia naszą skórę. Witaminy, bez których normalnie funkcjonowanie jest niemożliwe.

Jeżeli kogoś nie przekonuje okrucieństwo jakie spotyka zwierzęta, to może zadziała na nich inny fakt, mianowicie... Świnia hodowana na ubój dostarcza nam kilkakrotnie mniej kalorii, w stosunku do zjedzonej przez nią paszy, a niżeli tą pasze zjadły człowiek, czyli musimy zjeść więcej świni, która zjada mnóstwo paszy, aby mieć energię którą dała by nam "miska" jakiegoś zboża, to w wymierny sposób przekłada się również na głód w najbiedniejszych zakątkach globu. Na świecie produkcja zasobów roślinnych wystarczyła by na wykarmienie 15-17 miliardów istnień ludzkich, ale znaczna większość tych produktów jest zjadana przez zwierzęta, które potem w formie mięsa trafiają na nasz stół.

Chów zwierząt na ubój ma również oddźwięk w zanieczyszczaniu i niszczeniu środowiska. Do utrzymania takiej ilości zwierząt są potrzebne ogromne połacie wolnej przestrzeni, a co za tym idzie, lasy zostają karczowane, odchody zwierząt wydalają ogromne ilości metanu, który ma wpływ na efekt cieplarniany. Zasoby wody pitnej w 75% są wykorzystywane przez przemysł mięsny, dodatkowo zanieczyszczają 3 krotnie bardziej niż inne przemysły.

n-monika


Zródła zdjęć:
empatia.pl
www.europarl.europa.ue
gotowanie.onet.pl
virtualtrener.files.wordpress.com
blog.4zal.net
www.okolica.wgr.pl
www.unicef.plDo artykułu dołączamy petycję odnośnie traktowania zwierząt, w których każdy może wziąć udział:
Petycja - zakaz niehumanitarnego transportu zwierząt na dalekie odległości
Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u