powrót

Układ pokarmowy u królika

Być może wielu mniej doświadczonych sympatyków królików zastanawia się, dlaczego dieta jest tak bardzo ważna w ich życiu. Przygodę z tymi zwierzętami powinniśmy rozpocząć od solidnej lektury, na temat preferencji żywieniowej, o możliwości przyswajania pokarmów i jego najlepszych rodzajach.

Podstawową rzeczą jaką powinniśmy sobie przyswoić jest to że, królik jest roślinożercą, nie wierzmy ludziom, którzy swoim uszakom dają mięso, chleb itp. i zapewniają nas że królik jest szczęśliwy i w świetnej formie. Niektórzy mogą się powoływać na fakt, że udomowione króliki żyją tak od lat, więc pewnej ewolucji uległ ich przewód pokarmowy, to też nie jest prawda, przewód pokarmowy nie ulega aż tak szybciej ewolucji, a patrząc na samą długość przewodu pokarmowego zwierząt roślinożernych, możemy się przekonać że taka zmiana jest praktycznie niemożliwa, aby przystosować królika do innej diety niż polecana przez fachowców. Długość całego przewodu pokarmowego jest 10 razy większa od długości królika, czyli wynosi od 4 do 6, 5 m, , przez co przyswajalność pożywienia jest znacznie wolniejsza.

Przewód pokarmowy królików różni się od innych systemów pokarmowych roślinożerców. Różnica polega na przyswajalności pożywienia, mianowicie przewód królików jest nadzwyczaj bardzo dobrze rozwinięty, przez to przyswaja pokarm, którego nie przyswajają inni roślinożercy, lub robią to w bardzo ograniczony sposób. Takie rozwinięcie układu pokarmowego, jest przyczyną dobrej adaptacji królików w różnych środowiska, szczególnie w środowiskach, gdzie pożywienie jest mało kaloryczne. To nie oznacza że królik może jeść cokolwiek, dlatego tak ważne jest zrozumienie, jak funkcjonuje jego system pokarmowy.

Przewód pokarmowy królika
Żródło zdjęcia:http://www.zza-online.de
nazewnictwo przetłumaczone na język polski przez: Zabir

Królik jak inne zwierzęta posiada przełyk, żołądek i jelita, ich dieta składa się tylko i wyłącznie z roślin, najlepsze są rośliny wysoko włókniste, w związku z tym króliki wypracowały strategię trawienną, która potocznie jest nazywana "fermentacją jelitową". Właśnie w tym jelicie nie strawione pożywienie ulega fermentacji do bardziej przyswajalnych substancji chemicznych. Podobne zachowanie układu trawiennego możemy zauważyć u koni i szynszyli.

Króliki posiadają duży żołądek, który w środowisku naturalnym jest bardzo ważny. Duża objętość żołądka pozwala w krótkim czasie, zjeść duże ilości pokarmu, są to zwierzęta, które przez większą część życia zajmują się jedzeniem, ale w niesprzyjających warunkach (zła pogoda, lub zagrożenie ze strony drapieżników) duża pojemność żołądka pozwala im na przeżycie, przy pobieraniu pokarmu dwa razy dziennie (przez krótki czas).

Cały proces trawienny królików rozpoczyna się w ustach, wargi chwytają pożywienie (roślinne), następnie przednie zęby (nazywane siekaczami) starannie siekają pokarm i kierują go do tylnej części szczeki, gdzie znajdują się zęby trzonowe, które wcześniej rozdrobniony pokarm przeżuwają do małych cząsteczek, następnie wymieszane ze śliną jedzenie zostaje połknięte, przez przełyk dostaje się do żołądka. Żołądek jest zawsze wypełniony treścią pokarmowa, aby utrzymać cały proces trawienny. Taka dieta(wysoko włóknista i niskokaloryczna) i taki proces pobierania pokarmu zapobiega przerostowi zębów, które u królika rosną całe życie, codzienny przyrost to 0,3-0,4 mm czyli około 1 cm miesięcznie. W warunkach domowych dostarczanie wysoko włóknistych pokarmów minimalizuje chęć ścierania zębów przez królika, na naszych meblach, nóżkach od kanapy itp. Na skutek regularnego pobierania małych posiłków, strawiony częściowo pokarm zostaje przesunięty z bardzo mało umięśnionego żołądka, do jelita cienkiego. Króliki powinny mieć zawsze możliwość pożywiania się, gdyż tylko w ten sposób możliwy jest dalszy transport treści pokarmowej. W trzech odcinkach jelita cienkiego(dwunastnica, jelito czcze, i jelito kręte) odbywa się właściwe trawienie. Pokarm zostanie rozłożony na białka, cukry i tłuszcze.

Naukowcy ujawnili bardzo ciekawy proces trawienny u królików, mianowicie dostrzegli w nim, że posiadają bardzo skuteczny sposób na niestrawne części ich roślinnej diety. Króliki posiadają bardzo duże jelito ślepe, które jest swoistym łącznikiem jelita cienkiego i grubego, gdyż znajduję się pomiędzy nimi. Jelito ślepe u królików znajduje się mniej więcej w tym samym miejscu w układzie, co u ludzi wyrostek robaczkowy, z tym że u królików jelito to ma pięciokrotnie większa pojemność od żołądka. Organ ten posiada bardzo dobrze rozwinięte bakterie drożdży i innych organizmów, które pomagają w trawieniu trudno strawnych części pożywienia. Jeżeli pokarm przejdzie przez jelito cienkie, następnie przez jelito ślepe i grube, układ gastryczny wie, które części diety powinny być przekierowane ponownie do jelita ślepego, w celu jego przetrawienia. Jeżeli materiał pokarmowy zostanie przetrawiony w jelicie cienkim i przejdzie przez jelito grube, a z kolei nie zostanie przekierowane do jelita ślepego, to naszym oczom ukazuje się zwykły króliczy bobek.

W jelicie ślepy następuje szereg procesów trawiennych. Mnóstwo drobnoustrojów rozbija nie strawione włókna i zmienia je w przyswajalny pokarm. W przypadku królików ten "przyswajalny pokarm" (witaminy) przechodzi przez układ trawienny dwukrotnie. W jelicie ślepym ten materiał jest "magazynowany" do pewnej objętości, a następnie wydalany w postaci małych okrągłych, wilgotnych kulek otoczonych śluzem i o szczególnym zapachu, nazywanych cekotrofami. Jak królik rozpoznaje czy wydala w danej chwili zwykły kał, czy też cekotrofa? Mianowicie gdy uzbiera się odpowiednia ilość pożywienia gotowa do wydalenia w postaci cekotrofów, w chwili gdy są one wydalane, królik dostaje sygnał do mózgu iż cekotrof zbliża się ,tym samym zdrowy królik jest już gotowy na pobranie cekotrofa prosto z odbytu. Nie należy w żadnym wypadku udaremniać królikowi zjadania cekotrofow, to jest naturalne i niezbędne dla jego zdrowia. Cekotrofy zaopatrują zwierzaka w witaminę B, witaminę K, minerały, białko, kwasy tłuszczowe i pożyteczne bakterie. Nie wszystkie włókniste części pożywienia są przerabiane na cekotrofy, część z nich stanowią ważny czynnik w utrzymaniu obszarów gastrycznych w dobrym stanie, gotowym do pracy. Obrazowo, wygląda to tak że, nie strawione włókno jest bardzo pomocne przy przesuwaniu się zaległych resztek pokarmu w układzie pokarmowym, przez to pokarm, bezoary zostają transportowane do odbytu, a tam są wydalane.

Niestosowanie się do diety wysoko włóknistej niesie za sobą szereg poważnych chorób i powikłań. Pojawiają się mniej wartościowe cekotrofy, jest mniej nie strawionych włókien, wynikiem tego jest mniej efektywny transport bezoarów i resztek pożywienia, to prowadzi do podrażnienia układu pokarmowego, a tym samym do zapaleni lub zatorów.

Nuna, Zabir
Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u