powrót

Trzymanie królików zgodnie z ich natura w mieszkaniu.

Trzymanie królików zgodnie z natura w mieszkaniu ? To stwierdzenie jest jednocześnie zaprzeczeniem, ponieważ w większości mieszkań króliki nie maja możliwości zgodnie z naturalna potrzeba np. kopać w podłożu. Większość opiekunów pragnie trzymać swoje króliki u siebie w mieszkaniu, lub na balkonie, aby mieć z nimi ścisły kontakt. Oczywiście można także w mieszkaniu stworzyć królikowi warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Jest to powiązane z dużym nakładem pracy i zrozumieniem, liczeniem sie z królikiem.

Jak powinna wyglądać zagródka ?
Jaka nie powinna być można zobaczyć w sklepach zoologicznych i u wielu opiekunów. Mała klatka dla 1-2 królików, dekoracyjnie ustawiona w kacie pokoju, przy ścianie, lub niszy gdzie zwierzęta są przetrzymywane w zamknięciu. Niestety jest to jeszcze do dnia dzisiejszego częsty obraz. Z naturalnymi potrzebami gatunku nie ma to nic wspólnego i każdy opiekun powinien zdawać sobie z tego sprawę, że taka klatkowa hodowla dla właściciela jest bardzo praktyczna, ale dla aktywnych i zdrowych królików jest katorga. Małe klatki nie maja na tyle miejsca żeby królik mógł przeżyć cały swój repertuar naturalnych zachowań. Każdy królik potrzebuje "norki" do spania, w klatce musi być możliwość zejścia sobie z drogi, każdy królik powinien mieć swoje miejsce do odpoczynku. Do tego króliki są bardzo aktywnymi zwierzątkami, które chętnie biegają i kicają, zagroda powinna wiec mieć dosyć miejsca, żeby uszak mógł wykonać jeden duży skok bez zagrożenia, ze wyładuje na kracie klatki. Musi być oddzielne miejsce na jedzenie i oddzielne na toaletę. Sklepowe klatki tych warunków nie spełniają, mogą służyć jedynie jako miejsce przejściowe np. przy kwarantannie lub jako miejsce na odpoczynek w zagródce. Idealnie byłoby dla wszystkich królików gdyby mogły w dzień i w nocy biegać po całym mieszkaniu lub przynajmniej w jednym pokoju. Niestety nie zawsze jest to możliwe, duże zagrody z metalowych elementów są świetną alternatywa dla całodobowej wolności.

Wielkość
Na jednego królika przypada 2m˛ wybiegu większe rasy potrzebują 3m. Większość opiekunów będzie zaszokowana, 2m˛ na małe zwierzątko, dlaczego ? Odpowiem obrazowo: w celi więziennej na jednego więźnia przypada łóżko, stół, krzesło, toaleta i umywalka. Teraz spójrzmy na normalnej wielkości klatkę: w kacie toaleta, jeśli królik ma szczęście to pólka gdzie może sie umyć, niżej domek służący za łóżko, kat na jedzenie i więcej nic sie nie zmieści. Więzień wychodzi ze swojej celi na kilka godzin na spacer. Króliki maja kilka godzin wybiegu. Co takiego zrobiły nasze zwierzęta, ze są traktowane jak więźniowie ? Czyż nie maja prawa jako nasi przyjaciele i współlokatorzy do naszego mieszkania ? Króliki potrzebują przestrzeni gdzie zagospodarują swój wolny czas, musza biegać, skakać, przytulać sie i bawić. Do tego potrzeba 4 m˛ dla dwóch uszaków. Każdy człowiek może wydzielić taki obszar ze swojego mieszkania. Wystarczy zrezygnować z kilku regałów, stolika, poprzestawiać meble czy przegrodzić balkon. Tak, można, ale nie wszyscy ludzie są na to gotowi. Zadaje sobie pytanie: dlaczego wiec trzymaj swoje zwierzaki, miłość do zwierząt nie może być tu powodem.

Króliki poruszają sie do przodu kicając i skacząc. W zwyklej sklepowej klatce nie mogą wykonać jednego dużego skoku żeby nie wylądować na kracie, czy to jest zgodne z ich potrzebami ? Często w książkach i organizacjach zwierzęcych poleca sie klatkę o wymiarach 140 na 70 jako minimum dla dwóch królików, ale tylko dlatego, ponieważ większych klatek w sklepach nie ma. Jeśli ktoś musi mieć taka klatkę powinien połączyć dwie, (stawiając jedna na drugiej) oprócz tego pół dnia wybiegu to obowiązek. (...) Zupełnie nie nadają sie klatki z plastikowa góra. Cyrkulacji powietrza prawie w niej nie ma, źle uchodzi gorąco i wilgoć. Akwarium tez absolutnie sie nie nadaje.

Zbudowane własnoręcznie Świetnie nadają sie zagrody zbudowane samemu, są tańsze i o wiele ładniejsze niż klatki. Przy wysokości 100 cm góra może być otwarta, podłoga i 2-3 ściany ze sklejki, z przodu metalowa siatka, ( lepsza cyrkulacja powietrza i oświetlenie) do tego drzwiczki żeby zwierzęta mogły same wychodzić i wchodzić kiedy chcą. Zrozumiale, ze nie każdy właściciel chce poświęcić swoje mieszkanie dla królików. W sklepach można znaleźć tanie zagródki z metalowych elementów, które można szybko rozłożyć i ustawić w dogodnym miejscu. Przy wyborze i urządzaniu zagródki warto przestrzegać pewnych zasad. Zagroda powinna chociaż w małej części zapewnić wszystkie możliwości naturalnego środowiska królika. W króliczym stadku panuje ścisła hierarchia. Każdy zwierzak potrzebuje miejsca do spania. Może to być duży domek, dolna cześć klatki z poleczka wyłożona słoma itp.

Króliki o najwyższej pozycji w naturze zajmują norkę w środku rewiru. Nasze domowe zwierzęta często postępują tak samo. Dlatego w małych grupach króliczych domki/posłania powinny być ustawione na środku i na tylniej ścianie w bezpiecznym miejscu. Od trzech zwierząt stawiamy dodatkowe posłania na brzegach aby niżej stojące w hierarchii króliki znalazły tam miejsce dla siebie. W kątach zagródki trzeba ustawić kuwety. Gdzie króliki będą chciały mięć swoje toalety wskażą państwu same. W oddali od kuwet stawiamy wodę i miseczki na pokarm. W zagródkach na dworze będą one stały w miejscu zadaszonym, w mieszkaniu z dala od żwirku lub np. na pięterku.

Paśniki i kąciki z sianem rozstawiamy w rożnych miejscach, szczególnie jednak w miejscach do odpoczynku. Część zagródki musi zapewnić miejsce do biegania i skakania, najlepiej do tego nadaje sie część przednia. Nie powinna ona być zastawiona zabawkami i innymi przedmiotami. Resztę miejsca przeznaczona jest do odkrywania, zabawy i szukania. Tu postawimy połówki rur, tunele i inne użytkowe przedmioty. Jeśli zagródka jest na to za mała, zabawki stawiamy na wybiegu. (...)źródło do orginału:http://www.diebrain.de/k-gehege.html

Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u