Trawa i siano

powrót

żywienie powrót

Zdjęcia


żródło zdjęcia:
www.i11tinypic.comżródło zdjęcia:
www.kleintiernews.de
Najzdrowszym pożywieniem dla królika jest łąka pełna soczystej trawy i ziół. Trawa i zioła zawierają wszystkie składniki, które królik potrzebuje. Niestety nie jesteśmy w stanie dostarczyć uszakom tyle zieleniny, a i nie wszyscy maja do niej dostęp. Siano zastępuje w znacznym stopniu świeżą trawę łąkową. Nie bez powodu nazywane jest "króliczym chlebem", 70% dziennej racji żywnościowej królika powinno się składać z siana.

Dlaczego siano jest tak ważne? -ściana przewodu pokarmowego królika jest bardzo słabo umięśniona, siano zawiera dużo włókna( 22% - 37%), które pomaga przesuwać; pożywienie w przewodzie pokarmowym -wysoko włókniste siano sprawia, że żołądek i jelita królika cały czas pracują -siano równoważy zachodzącą w jelitach fermentacje -zapobiega powstawaniu bezoarów -nie tuczy, jest bardzo dobrym pożywieniem dla królików, które muszą być na diecie np. podczas choroby lub z powodu otyłości -pomimo, że jest suszone zawiera dużo odżywczych składników, witamin i minerałów niezbędnych w diecie królika -podczas przeżuwania siana ścierają się zęby -jedzenie siana zabija nudę, uszak jest zajęty wynajdowaniem najlepszych ździebeł i ziół.

Dobre siano składa się z kwiatów, ziół i różnorodnych traw. Ma ładny zielony kolor, grube źdźbła i przyjemny zapach. Zakurzone żółte siano świadczy o złym przechowywaniu lub jest po prostu stare. Nie nadaje się dla królika. Wilgotne, zaparzone lub spleśniałe siano może wywołać ciężka chorobę u naszych zwierzaków. Sianko podajemy królikowi w paśniku, w koszyku wiklinowym lub pudelku możemy też je włożyć do starej bawełnianej torby, zrobić kilka dziur i powiesić Króliki bardzo lubią jeść sianko z podłogi, ale takie siano szybko się brudzi.
Trzeba je często wymieniać i dbać o higienę w klatce.

Co zrobić jeśli uszak nie chce jeść siana: -ogranicz inne pokarmy głownie granulat -należy wypróbować kilka rożnych rodzajów siana -można wymieszać siano z ziołami, mieszankę włożyć do płóciennej torby lub poszewki na kilka dni, siano przejdzie zapachem ziół i będzie bardziej atrakcyjne dla uszaka -siano z tymotki większość uszaków lubi -ostatecznie można popryskać sianko odrobina wody z miodem, podać gdy dobrze wyschnie
Zwierzęta , które jedzą bardzo dużo trawy i ziół mogą zrezygnować na jakiś >czas z jedzenia siana. Nie należy się tym przejmować, zielenina spełnia tą samą role co siano, oprócz tego dostarcza jeszcze wody królikowi. Pamiętajmy aby po przerwie zimowej stopniowo przyzwyczajać króliki do zieleniny. Zabrane bez przygotowania na działkę mogą dostać poważnego wzdęcia lub rozwolnienia. Juz cztero tygodniowe maluchy skubią ze swoja mama sianko, ziółka i trawę.

Spleśniałe siano(również i inne pożywienie) może powodować Mykotoksyny.

królik miniaturka

prywatne archiwum:n-monika

królik miniaturka

prywatne archiwum:n-monika

Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u