powrót

Traktowanie królików


Smutne, ale prawdziwe:
Króliki są najgorzej traktowanymi zwierzętami domowymi!

Niestety w dalszym ciągu króliki w przeważającej części są trzymane niezgodnie z potrzebami swojego gatunku, ponieważ króliczy opiekun nie posiada prawidłowych informacji na ten temat. Dlatego dochodzi do sytuacji, ze królik samotnie ( lub ze świnką morska jako namiastka towarzysza ) wiedzie żywot w ciasnej klatce , żywiony pełnym zboża pokarmem z supermarketu, przez co nie osiągnie sędziwego wieku. Nie rzadko króliki są kupowane jako dziecięca zabawka i wcześniej czy później lądują w schronisku, na śmietniku bądź są porzucane. Wielu królikom opiekunowie odmawiają pomocy lekarskiej. My z organizacji Marchewka jest pomarańczowa ( Möhren sind orange) chcemy uświadomić króliczego opiekuna na temat potrzeb królika zgodnie z warunkami życia właściwego dla jego gatunku.

Najczęstszymi popełnianymi błędami są:

Pojedynczy chów:
Króliki są zwierzętami stadnymi i wymagają przynajmniej jednego partnera. Ani człowiek , ani inne zwierze (np. świnka) nie może zastąpić partnera tego samego gatunku. U królików trzymanych pojedyńczo rozwijają się zaburzenia zachowania np. gryzienie prętów klatki, agresja bądź rezygnacja. Nigdy nie jest za późno, aby odmienić życie swojego królika. Jaki partner pasuje najlepiej do jakiego królika oraz jak przebiega zaprzyjaźnianie znajdziesz na naszej stronie bądź w internecie.

Nieprawidłowe żywienie
Większość gotowych pokarmów i przysmaków zawiera zboże, cukier, miód i odpady warzywne. To ogromnie szkodzi jelitom i zębom, oprócz tego jest bardzo kaloryczne. Efektem takiego żywienia są ciężkie problemy z zębami( często do końca życia), objawy niedoborów, wzdęcia, chroniczna biegunka, otyłość, niewydolność narządów, wczesna śmierć itd. Lepsze jest racjonalne żywienie sianem, ziołami, gałązkami, roślinami z łąki, liśćmi, warzywami i owocami. Więcej informacji dotyczącej żywienia i przestawianie na prawidłowe żywienie znajdziesz na naszej stronie bądź w internecie.

Za mało miejsca
Sklepowe klatki nie nadają się dla królików. Stałe miejsce królika w mieszkaniu powinno w ynosić przynajmniej 2 m2 płaskiej powierzchni z dodatkowym wybiegiem , na dworze powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 3 m2. Za mało miejsca prowadzi do tuszy, zaburzeń nastroju, zaburzeń behawioralnych, zaniku mięsni. Króliki maja taką sama potrzebę ruchu jak koty, a tych przecież nie zamyka się w klatce. Więcej informacji na temat prawidłowego chowu i budowy zagrody znajdziesz na naszej stronie bądź w internecie.

Odstawianie małych poniżej 12 tygodnia życia
Od 8 tygodnia życia króliczki uczą się najważniejszego - czyli zachowań socjalnych, do tego czasu są zazwyczaj karmione mlekiem matki. Następstwem wczesnego odstawienia mogą być niedorozwinięte zachowania socjalne, słaba odporność, zaburzenia behawioralne.

Brak szczepień
Regularnie powinna być przeprowadzana wizyta kontrolna ze szczepieniami na myksomatoze i pomór króliczy, obie choroby bez szczepienia są w 100 % śmiertelne. Ponieważ w naturze króliki mają wielu wrogów i instynktownie ukrywają chorobę należy regularnie kontrolować ich stan zdrowia. Jeśli zauważymy chorobę u królika jest już często "za pięć dwunasta". Dalsze wiadomości na temat kontroli zdrowia i szczepień znajdziesz na naszej stronie bądź w internecie.

Za mało zajęcia
Nuda może doprowadzić do zaburzeń behawioralnych. Już prosty króliczy plac zabaw z rożnymi domkami, tunelami, rurami może przepędzić nudę. Króliki są pojętne i bardzo ciekawe, było by szkoda nie ujrzeć tego potencjału. Następstwem nudy mogą być zaburzenia zachowania np. gryzienie klatki bądź wandalizm. Świetne i proste pomysły na zajęcie królika znajdziesz na naszej stronie bądź w internecie. Smycz nie jest polecana ze względu na delikatność królika, zmiażdżenia, złamania oraz inne ciężkie obrażenia nie należą do rzadkości jeśli królik się przestraszy czy zrobi kilka skoków z radości.

Bezsensowne rozmnażanie
Większość ludzi którzy chcą choć raz mieć królicze potomstwo maja małe pojecie lub żadnego na temat teorii dziedziczności. Mogą powstać rożne wady genetyczne lub chore zwierzęta będą przekazywać czynnik chorobotwórczy dalej. Wszędzie schroniska pękają w szwach, a tzw. rozmnażanie hobbistyczne nie przyczyniają się do poprawy sytuacji. Jeśli rodzice są za młodzi często nie wiedza co maja zrobić ze swoim potomstwem. To na ciebie spadnie sztuczny wychów: załatwienie specjalnego mleka i karmienie ( także nocą) co trzy godziny. Tą procedurę przeżyją tylko nieliczne maluchy. Króliczki musza zostać przebadane, zaszczepione, a samczyki poddane kastracji. na końcu każdemu trzeba znaleźć dom, a to wcale nie jest takie łatwe jak myślicie. Nie stan się winnym ze swoich egoistycznych pobudek , że na swoim sumieniu masz królicze życie.

przetłumaczone ze strony:
http://haustierhilfe-luebeck.de/app/download/5779160305/Artgerecht.pdf


Nuna


Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u