powrót

Potrzeby królika.

Potrzeby żadnego zwierzątka domowego nie są tak bardzo ignorowane jak potrzeby królika. Największym problemem jest szeroko rozpowszechnione pojedyńcze trzymanie królików w ciasnych klatkach. Aby zapobiec takim błędom każdy kochający i odpowiedzialny opiekun powinien postarać się stworzyć swojemu zwierzakowi życie zgodnie z jego natura i zrobić wszystko, aby te możliwości zrealizować. Niżej wymienione punkty ukazują podstawowe potrzeby królika, które w każdym przypadku powinny być brane pod uwagę, aby umożliwić królikowi życie zbliżone do naturalnego. Proszę przemyślcie: wasze zwierzęta są uzależnione od waszej dobrej woli, one nie mogą wyrazić tego czego potrzebują. Leży całkowicie w waszych rękach podarowanie tym wrażliwym istotom życia dobrego lub złego. Proszę podchodźcie poważnie do tej odpowiedzialności.

W skrócie:


Kontakty socjalne z przedstawicielami swojego gatunku ------->chów pojedynczy, nigdy!
Ruch----------------------------------------------------------->duża przestrzeń.
Gryzienie------------------------------------------------------->naturalny materiał do obgryzania.
Kopanie-------------------------------------------------------->naturalne podłoże.
Chowanie się--------------------------------------------------->domki i skrytki.
Widoczność---------------------------------------------------->podwyższenia.
Urozmaicenie--------------------------------------------------->zmiany w zagródce.
Odpoczynek---------------------------------------------------->względnienie/ respektowanie.

Kontakty socjalne z przedstawicielami swojego gatunku
Króliki są bardzo towarzyskimi zwierzętami. W naturze nigdy nie żyją same tylko w dużych koloniach o surowej socjalnej strukturze. Żyją w stałym związku partnerskim, chodzą razem na poszukiwanie jedzenia i dają sobie poczucie bezpieczeństwa w grupie. Ich zachowanie socjalne jest bardzo intensywne i ukształtowane, króliki myją się nawzajem, przytulają i bawią. Ta cześć socjalnych kontaktów wynosi 50 % całej aktywności dziennej.
Już ten sam fakt świadczy o tym, ze królik nigdy dobrowolnie nie wybrałby życia w samotności i potrzebuje przynajmniej jednego towarzysza swojego gatunku!
Żaden człowiek, ani zwierze innego gatunku nie może zastąpić królikowi partnera. Człowiek zostanie tylko wybrakowaną namiastka tego czego królikowi odmawia. Wielu ludzi nie chce przyjąć do wiadomości, że ich królik cierpi żyjąc samotnie, ale nawet jeśli się dużo czasu spędza z królikiem nie ugasi się jego potrzeby kontaktu z innym królikiem, ponieważ człowiek i królik nie mówią tym samym językiem ! Także świnka morska , która błędnie i z wygodnictwa aby zapobiec niechcianemu rozmnażaniu często jest wkładana królikowi- mówi innym językiem, inaczej wyraża swoje potrzeby i inaczej się zachowuje, czego królik nie rozumie. Ponieważ króliki as w stanie szybko się dopasować, ich przyjazne i pozornie harmonijne życie jest widziane bardzo powierzchownie. To nie jest żadnym wskaźnikiem, ze zwierzak jest szczęśliwy ponieważ bardzo ważna dla niego wymiana socjalnych kontaktów nie istnieje. Tylko kontakt z przedstawicielem własnego gatunku daje zwierzakowi to czego potrzebuje on aby mieć dobre samopoczucie i zdrowo się rozwijać.

Ruch
Króliki bardzo lubią się poruszać i dlatego potrzebują dużo miejsca ! W malej klatce zanikają stopniowo mięsnie, dlatego każdy opiekun musi wziąć pod uwagę, że odpowiednio duża przestrzeń jest jednym z ważniejszych kryterii ,aby zapewnić królikowi życie zgodne z jego potrzebami, wszystko inne jest znęcaniem się nad zwierzęciem i absolutnie do odrzucenia. Klatki sprzedawane w sklepach zoologicznych są za małe i w ogóle nie nadające się dla tych żywych zwierzątek, które potrzebują przestrzeni do wysokich podskoków i brykania, czym wyrażają swoją radość z życia. Fakt, że króliki potrzebują miejsca można już odczytać z budowy ich ciała: maja długie silne tylnie skoki, które sygnalizują gotowość do skoku i wyraźną potrzebę ruchu aby pozostać zrównoważonym i zdrowym. Inaczej matka natura pewnie nie obdarzyła by je tymi silnymi kończynami. Trzymanie w małej klatce uniemożliwia każdemu zwierzakowi niezbędne dla życia funkcjonowanie i tym samym jest niezgodne z jego natura. Dla porównania : na pewno żaden człowiek nie chciałby swojego całego życia spędzić w pomieszczeniu wielkości łazienki- zwierzęta mają takie same potrzeby jak my ! Idealnie by było, gdyby króliki były trzymane w dużych zagrodach na dworze , powinny mieć wiele miejsca, możliwości schowania się i kopania. Jeśli ktoś nie posiada ogrodu z takimi opcjami, może postarać się stworzyć swojemu królikowi przestrzeń do życia odpowiadającą jego naturalnym potrzeba. Oprócz dużej zagrody wewnętrznej gdzie zwierzęta będą żyć mimo wszystko w ograniczonej przestrzeni można pomyśleć o wolnym bieganiu po całym mieszkaniu. Tylko musza być spełnione pewne bardzo ważne warunki. Alternatywą może być pokój przerobiony na króliczy, gdzie zwierzaki będą żyły wolno. Podsumowując istnieje wskaźnik dla królików żyjących w klatkach czy zagrodach: mały królik potrzebuje przestrzeni przynajmniej 2 m2, duży 3m2. Oczywiście im większa przestrzeń tym lepiej.

Gryzienie
Chociaż króliki nie należą do gryzoni ich potrzeba gryzienia jest tak samo silnie ukształtowana. Z tym zachowaniem królik się rodzi i jest to dla niego niezwykle ważne, aby równomiernie ścierać zęby, które u królika rosną przez cale życie ! Każdy opiekun powinien dołożyć starań żeby swojemu uszakowi dostarczać regularnie materiału do gryzienia. Nadaje się do tego świeże drewno, gałązki ( szczególnie lubiana jest jabłoń) kawałki kory lub korzeni. Jednak nie każde drzewo czy krzew nadaje się, niektóre są nawet trujące. Dla mieszkańców wielkich miast nie jest to łatwe przedsięwzięcie (nie każdy ma swoją jabłonkę rosnącą pod drzwiami), jednak możliwe. Na balkonie można trzymać małą jabłonkę lub poprosić znajomych /krewnych , którzy mają ogródek, aby przy następnym podcinaniu gałązek pomyśleli o nas i np. przysłali kilka poczta. Jeśli ktoś nie ma w/w możliwości to internetowe strony zoologiczne oferują rożne gałązki po atrakcyjnych cenach.
Mimo powszechnych opinii, suchy chleb nie nadaje się dla królików!
Chleb jest przyczyna otyłości , poza tym może zawierać zarodniki pleśni, które będą stanowić zagrożenie dla zdrowia królika. Króliki, które nie mają żadnych materiałów do gryzienia, nabawia się szybko problemów ze zdrowiem, które nawet mogą doprowadzić do śmierci. Jeśli zęby nie są równomiernie ścierane, przerastają i stwarzają ogromne problemy podczas pobierania jedzenia co może doprowadzić do stanu , ze krolik wogole przestanie samodzielnie jeść. W zapobieganiu takiemu błędnemu kołowi pomóc może tylko udostępnienie wszelkiego rodzaju gryzaków.

Kopanie
Umiłowanie do kopania wysysają króliki z mlekiem matki, także nasze udomowione króliki mają potrzebę kopania i powinny mieć możliwość jej zrealizowania. To nie jest nic nie znaczące zabicie czasu tylko cos koniecznego do życia. Żyjące w naturze króliki kopia długie i złożone systemy tuneli, w których żyją, gdzie znajdują schronienie przed drapieżnikami i zimnem. Samiczki w specjalnych tunelach rodzą swoje małe i wychowują je. Przede wszystkim królice są mistrzyniami budowniczymi.
Ten naturalny instynkt, kopanie i drążenie tuneli jest w pełni normalny, także dla udomowionych zwierząt jest ważnym zajęciem, które w mieszkaniu powinno być koniecznie umożliwione,nawet w tym przypadku jeśli zwierzęta wcale nie maja ochoty na kopanie i jeśli opiekun nie widzi w tym żadnego sensu. To naturalne zachowanie zostanie w królikach wychowywanych nawet w sztucznych warunkach.

Chowanie się
Potrzeba schronienia i krycia się jest naturalna cecha, która znowu przybliża nam dziką naturę i pokazuje, że tunele i norki są instynktownie bardzo ważne dla poczucia bezpieczeństwa królika , obojętnie czy żyje on w naturze czy jest trzymany jako zwierzątko domowe. W naturze norka królika służy do schronienia przed drapieżnikami, często tylko szybka ucieczka do najbliższej jamy ratuje życie królika. Przy tym tunele maja zawsze po kilka wyjsc dla pewności, że ucieczka będzie możliwa także wtedy gdy wróg wedrze się do systemów korytarzy. Potrzeba schronienia jest wiec silnie zakorzeniona koniecznością podziemnych mieszkańców.
Dlatego królik powinien mieć pasujące miejsce do dyspozycji, z którego będzie korzystał kiedy się przestraszy, będzie się bał czy szukał schronienia. Życie na odkrytej powierzchni bez możliwości skrycia się w domku czy w królikarni jest dla królików ogromnym stresem.
One są i pozostaną zwierzętami płochliwymi, potrzebującymi schronienia. Często u naszych królików domowych można zauważyć tą cechę, kiedy kicają po mieszkaniu przebiegają tylko pod ścianą rzadko przez środek na otwartej powierzchni, instynktownie czując, ze wróg ma większą szanse je wytropić. Podarujcie swoim królikom poczucie bezpieczeństwa stawiając dla każdego zwierzaka przynajmniej jeden domek lub cos w tym typie co posłuży jako schronienie. Nawet jeśli króliki są bardzo odporne na zmiany pogody jest bardzo ważne aby w zagródce na dworze posiadały jedno suche miejsce, gdzie podczas deszczu czy zimą będą mogły się schronić, jeśli będą miały ochotę.
Na prawdę bardzo ważne jest to aby każdy zwierzak miał swoja własną kryjówkę, która np. podczas kłótni czy bójek będzie służyła za schronienie. Optymalnie jeśli zapewnimy królikom więcej miejsc rożnego rodzaju do schowania się ponieważ służą one tez jako zajęcie, dbają o rozbudzenie zainteresowania królika gdy od czasu do czasu zmienimy ich ustawienie.

Widoczność
Króliki są wszechstronnymi zwierzakami,nie tylko chętnie się chowają, one uwielbiają przebywać na podwyższeniu i obserwować. To może być dach domku, pień drzewa albo przewrócona na bok skrzynka. Jeśli króliki czują się bezpiecznie to takie podwyższenia z widokiem SA ulubionymi miejscami, gdzie chętnie podwajają efekt stając słupka aby jeszcze więcej wypatrzyć. Miejsca widokowe nie powinny być zbyt wysoko od ziemi, szybko staną się miejscami budzącymi ufność i pożądanie aby ugasić nieustająca ciekawość.

Urozmaicenie
Ponieważ nasze króliki nie musza codziennie walczyć o to żeby przeżyć, ich życie może szybko stać się nudne. Jeśli poszukiwanie jedzenia odpada i każdy kąt ich rewiru znajomo pachnie, opiekun z pomocą odrobiny fantazji i zdolności manualnych powinien zadbać o urozmaicenie. Nasze króliki dają się łatwo przechytrzyć dlatego nawet proste triki dają szybkie efekty. Przestawiajcie często wyposażenie zagrody, postawione na nowym miejscu pobudza szybko zainteresowanie królików, zostaną szczegółowo obwąchane, oznaczone i zbadane.(...) Także króliki mają 24 godzinny dzień i musza go jakoś wypełnić. Wiele godzin przebywają same, kiedy my nie mamy czasu się nimi zająć, dlatego regularne urozmaicenie i zainteresowanie jest bardzo ważne ! Ponieważ nasze króliki nie mogą zadbać same o swój przebieg dnia, to opiekun jest odpowiedzialny za to żeby ich życie nie było za bardzo monotonne i nudne. Nuda jest przyczyna chorób, u królików rozwijają się zaburzenia zachowania i powstają ciężkie (kolejne) problemy. Z pomocą fantazji można te z natury ciekawskie zwierzątka od nowa pobudzić i zaciekawić!

Odpoczynek
Króliki noszą w sobie zasady "savoir vivre", po tym jak ciekawie zwiedziły świat, pochrupały trawkę, umyły się nawzajem mogą wreszcie paść jak długie i rozkoszować się życiem. I tak robią sobie chętnie długie przerwy na odpoczynek. Można je zobaczyć często zwinięte w kłębek razem, drzemiące w jakimś kącie, oczy prawie całkiem zamknięte, ale mimo wszystko czujne przy każdym niespodziewanym dźwięku natychmiast rozbudzone. Ulubionymi są miejsca, które dają schronienie i zarazem widoczność, takie miejsce cieszą się dużym popytem i w razie konieczności króliki leża stłoczone jedne na drugim, najważniejsze, że każdy dostanie choć kawałeczek z tego miejsca pożądania :) Uszaki chętnie wyciągają wszystkie cztery kończyny i leżą z rozkoszą na boku albo na brzuchu . W tym czasie potrzeba odpoczynku powinna być koniecznie respektowana, nie powinno się komenderować i animować królika, wtedy gdy człowiek ma na to ochotę. Jeśli królik chce odpocząć powinno go się tak długo zostawić w spokoju aż sam wstanie i delikatnym traceniem noskiem wskaże, ze znowu jest "wśród żyjących". Unikajcie w czasie króliczego odpoczynku nagłych dźwięków np. głośnej muzyki czy nerwowego zachowywania się w pobliżu królików. To szczególnie płoszy króliki i powoduje, ze nie mogą znaleźć potrzebnego im spokoju i nie będą mogły przywrócić ufności w ich otoczeni.
Respektujcie prószę także u zwierząt potrzebę wypoczynku tak jak i wy życzycie sobie aby respektować wasz czas na odpoczynek.

Tłumaczenie ze strony http://www.loeffeltreff.de/daskaninchen/grundbeduerfnisse.php#sozialkontakt - niemiecki odpowiednik polskiego SPK.



Nuna
Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u