powrót

Pierwsza pomoc
Zwykle wypadki jak na złość zdarzają się w weekendy lub w święta. Dlatego opisze jak udzielić pierwszej pomocy zanim skontaktujemy się z weterynarzem. Dobrze mieć pod ręką adres i nr telefonu dyżurującego lekarza weterynarii lub kliniki. Pierwsze i najważniejsze to zachowujemy spokój. Pamiętajmy o nawadnianiu chorych zwierząt, nie możemy w żadnym wypadku dopuścić do odwodnienia. Króliki , które nie maja apetytu dokarmiamy rozmoczonym granulatem z pomocą strzykawki ( bez igły).

Zawarte tu rady nie zastąpią wizyty u weterynarza !!!

Drobne rany, rany po ugryzieniu - smarujemy środkiem odkażającym np. riwanolem, wodą utlenioną lub jeśli nic takiego nie mamy - czysta, przegotowana woda. Nigdy nie smarujemy maściami ponieważ maść skleja futerko i weterynarz będzie miał duże trudności żeby ja usunąć.

Przy większych ranach - krwawiących, musimy założyć bandaż lub opaskę uciskową zanim pojedziemy d o weterynarza.

Złamania - nigdy nie nastawiamy ani nie bandażujemy królikowi łapy, narazimy go na jeszcze większy ból. Wkładamy królika do transporterka żeby się nie poruszał i nie urażał sobie łapy i jedziemy do weterynarza.

Trucizna - jeśli podejrzewamy, ze królik zjadł coś trującego, bierzemy próbkę np. rośliny ze sobą, wtedy lekarz będzie mógł szybciej zareagować i podać właściwy lek.

Ugryzienia przez owady - do miejsca ugryzienia przykładamy zimny okład, jeśli królik wykazuje reakcje alergiczna musimy natychmiast udać się do weterynarza.

Kleszcza - możemy sami usunąć chwytając go tuz przy nasadzie, jak najbliżej skory, jednym szarpnięciem usuwamy pasożyta. Można się posłużyć pesetą lub specjalnymi haczykami do wyciągania kleszczy. Ranke dezynfekujemy.

Lekkie rozwolnienie - ograniczamy dietę do sianka, do picia podajemy ciepłą herbatkę rumiankowa, nagietkową, koperkowa lub z czarnych jagód. Podajemy tez suszone jagody i lakcid lub inny probiotyk. Pól kapsułki rano i pól wieczorem. Często zmieniamy ściółkę w klatce, a brudna pupę myjemy ciepłą woda i dokładnie osuszamy. Jeśli rozwolnienie nie mija w ciągu 48 godz. lub stan królika się pogarsza idziemy do weterynarza. Weźmy ze sobą próbkę kału.

Lekkie wzdęcie - zostawiamy w klatce tylko siano, do picia podajemy herbatkę koperkowa, kminkowa lub miętowa. Podajemy dwa razy dziennie po pól kapsułki espumisan na wzdęcia.

Lekkie zatwardzenie - odstawiamy granulat, do jedzenia tylko siano, suszone zioła, herbatka koperkowa, rumiankowa, miętowa, trzy razy dziennie 1 ml oleju parafinowego lub lnianego w ostateczności spożywczego.

Siemię lniane nawilża masę zalegającą w jelitach i pomaga w jej przesuwaniu. Gotujemy łyżeczkę siemienia w pól szklanki wody aż woda stanie się śliska i lekko ciągnąca, odstawiamy do wystygnięcia. Przecedzamy. Lekko ciepły kleik podajemy strzykawka (bez igły) do pyszczka, kilka razy dziennie. Ruch pomaga w przesuwaniu się treści pokarmowej, jeśli uszak odmawia biegania pomasujmy mu delikatnie brzuszek.

Katar, przeziębienie - doraźnie może pomoc inhalacja takimi ziołami jak majeranek, tymianek i rumianek. Gorący wywar stawiamy blisko klatki, garnek i klatkę przykrywamy kocem na około 10 minut. Później dokładnie wycieramy uszaka. Możemy użyć tez olejków dla niemowląt, skropić materiał i położyć w pobliżu klatki lub wkropić kilka kropelek do gorącej wody. Zapchany nosek czyścimy pompka/ gruszka dla niemowląt.

Oczy - łzawienie, zaczerwienienie, ropa - sprawdzamy czy przyczyna nie jest np. ciało obce, oczko przemywamy delikatnie solą fizjologiczna, świetlikiem lub zwykłą czarna herbata. Królika pokazujemy weterynarzowi.

Padaczka - usuwamy wszystkie niebezpieczne i twarde przedmioty, przygaszamy światło, wyłączamy tv i radio, cicho mówimy do królika, nie bierzemy na ręce !

Udar cieplny - tu każda sekunda się liczy, chorego zwierzaka przenosimy w cień, podajemy wodę o temp. pokojowej ! Ręcznikiem zamoczonym w chłodnej (nie lodowatej) wodzie przetrzeć najpierw głowę i uszy później łapy królika. Można podać pól łyżeczki kawy( nie w proszku), tak jak robimy normalnie kawę dla siebie. I szybko do weterynarza.

Nieprzytomny królik - układamy zwierzaka na boku, głowę odchylamy do tylu aby umożliwić mu oddychanie.

Świąd - można ulżyć królikowi smarując swędzące miejsce fenistilem.

Zapalenie skory podeszw, odgniotki - myjemy delikatnie skoki czysta, chłodną woda, wycieramy i smarujemy maścią np. nagietkowa, bepathen, tranowa, sudocremem. Żwirek w kuwecie przykrywamy warstwa słomy lub siana aby nie podrażniać chorych miejsc.

Zakrztuszenie - układamy królika głową do dołu, jego plecy przylegają do naszego brzucha, prawa ręka szukamy miejsca gdzie kończą się żeberka, a zaczyna brzuszek, naciskamy palcem wskazującym i środkowym 1-3 razy.

Jeśli zwierzak normalnie oddycha i przeżuwa to znaczy, ze wszystko w porządku, jeśli nie - czynność powtarzamy.

Mierzenie temperatury - Ważnym aspektem przy podejrzeniu choroby, lub początku infekcji jest kontrola ciepłoty królika. Odpowiednia temperatura ciała królika to 38-39,5 st.C. W przypadku podwyzszonej temperatury należy zgłosić się do weterynarza, który przepisze odpowiednie leki, nigdy nie podawajmy na własną ręke leków stosowanych przez ludzi!

W przypadku temperatury zbyt niskiej ważne jest dogrzewanie królika, przy pomocy termoforu. Musimy pamiętać, że spadek temperatury u królika powoduje również, że leki działają duzo słabiej, lub nie działają wcale, dlatego istrotne jest, aby temperatura została unormowana przed podawaniem leków.

Temperaturę mierzymy termometrem elektronicznym, i wkładamy go w odbyt nie głębiej niż 2 cm, głębsze włożenie może spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych. (głębokość zależna jest również od wielkości króliczka, ale nigdy nie wiecej niż 2 cm).

Leki przeciwbólowe - Nigdy nie podawajmy na własną rękę, róbmy to zawsze po konsultacji z lekarzem, ale nie zapominajmy że w przypadku choroby, której towarzyszy ból, środki przeciwbólowe są ważnym czynnikiem, który pomaga króliczkowi walczyć o siebie i w konsekwencji wyzdrowieć.

Nuna


Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u