powrót

Otyły królik

Otył królik Króliki jako nasze domowe pupile , bardzo często są rozpieszczane, nie tylko nowymi akcesoriami wystroju i zabawkami, ale przede wszystkim smakołykami, które wykorzystujemy do ćwiczeń, jako nagrody. Smakołyk, równie czesto uzywamy do okazania naszej miłości. Niestety częste podawanie smakołyków może skończyć się otyłością królika, która ma bardzo zły wpływ na zdrowie naszego uszatka, jedną z chorób może być zapalenie jelit, cierpią przy tym również łapki królika z racji nadmiernego obciążenia, w konsekwencji ruch królika jest bardzo ograniczony, co może prowadzić do zapalenia podeszwy skoków i następstwa związane z brakiem higieny u królika, który nie jest już w stanie sam zadbać o swoją czystość. Przy bardzo rozwiniętym zapaleniu podeszwy, czasami aby uratować królika przed zakażeniem , konieczna jest amputacja.

Otył królikKolejnym problemem przy otyłości królika jest temperatura moczu, która jest wyższa, niż u królika o prawidłowej wadze, prowadzi to do podrażnienia delikatnej skóry w obrębie narządów płciowych, co może prowadzić do zapaleń. O ile "lekko" otyłe króliki mają szansę po załatwieniu swoich spraw fizjologicznych wyjść z kuwety w czystsze miejsce, to bardzo otyły królik zazwyczaj z powodu bólu skoków pozostaje w miejscu oddania moczu, w takim wypadku stany zapalne postępują w bardzo szybkim tempie. Jak już było wspomniane wyżej, nadwaga ma wpływ na dbanie o higienę w trudno dostępnych miejscach, do których właśnie zaliczają się miejsca płciowe.

Gdy dopuścimy już do takiej sytuacji, pierwszym krokiem jaki powinniśmy podjąć jest wizyta u weterynarza, następnie wykąpanie królika, na tyle ostrożne, aby nie zamoczyć pyszczka i uszów, następnie w dobrze umyte miejsca zaaplikować leki, które z pewnością przepisze lekarz weterynarii. W ekstremalnych przypadkach jest potrzeba pomoc chirurgiczna, która ma za zadanie usunięcie nadmiernych fałd skóry, w których nawet po wyleczeniu będzie zbierać się mocz i kał.

Otył królikOtyłość ma również wpływ na jakość i sposób pobierania cekotrofów ( co już było poruszone w artykule "Królik w klatce"). Króliki, cekotrofy pobierają bezpośrednio z odbytu, co przy otyłości jest zdecydowanie utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe. Jakość cekotrofów również ulega pogorszeniu. Witaminowy skład ceko jest bardziej ubogi, co wpływa na ogólna kondycję królika, jego układ odpornościowy jest bardziej podatny na kolejne choroby. W niektórych przypadkach opiekun jest zmuszony do zbierania cekotrofów i podawania z ręki otyłemu królikowi.

Ponadto bardzo grube króliki są zagrożone chorobami wątroby, które mogą prowadzić do śmierci zwierzęcia. W takich wypadkach zostaje zachwiana cała fizjologia królika, zaczynają się problemy z zębami , kośćmi i ujemny bilans energetyczny. Są to konsekwencje otyłości, które najczęściej są w pewien sposób odwracalne, przy dobrej opiece. Nawet pomimo dobrej opieki mobilność królika może już do końca życia być ograniczona, przez osłabienie kości. Równie często co problemy jelitowe przy otyłości zdarzają się problemy z sercem i jego otłuczeniem.

Otył królikPrzy odpowiedniej wiedzy, możemy w dość łatwy sposób zapobiegać otyłości, podstawą jest znajomość zapotrzebowania naszego królika na odpowiednią jakość karmy, jak również jej ilość. Polecane są granulaty z jak najmniejsza ilością ziarna, a z dużą ilością warzyw i owoców, lub w ogóle rezygnacja z granulatu i karmienie królika tylko warzywami i owocami. Ważny jest również nieograniczony dostęp do siana. Na wiosnę i lato warto pomyśleć o zbieraniu (w bezpiecznych miejscach) różnego rodzaju ziół i dozwolonego zielska, idealna jest również zwykła trawa.

Oczywiście nieodpowiednie dobranie warzyw lub owoców, może mieć negatywny wpływ na naszego królika, więc zalecane jest również zachowanie umiary przy takiej diecie.

Otył królikWażne jest regularne ważenie królika, w celu informacji o jej stabilności, skoki wagi również mogą być źle znoszone przez uszatka. Wpływ na wagę królika ma też jego aktywność, dlatego polecane są różnego rodzaju zabawki i zabawy z opiekunem, które nie tylko wpływają na kondycję zwierzęcia, ale bardzo zacieśniają ich więzy, przez co królik jest szczęśliwszy.

W sytuacji gdy nie jesteśmy pewni wagi naszego królika, warto jest skierować się z poradą do dobrego weterynarza, który oceni czy waga jest odpowiednia. W sytuacji gdy mamy do czynienia z otyłym, lub bardzo otyłym królikiem, nie powinniśmy sami podejmować próby doboru diety, musimy zwrócić szczególna uwagę aby waga nie spadała zbyt gwałtownie, co może skończyć się wycieńczeniem i tak już obciążonego organizmu. Dietę powinien dobrać weterynarz, mając na uwadze straty energetyczne w obecnej sytuacji, jak również odbudowę kości i leczenie konsekwencji otyłości (zapalenie skoków, problemy jelitowe i wątrobowe). Stan zębów jest również ważnym czynnikiem doboru diety, czasami na początku leczenia będą konieczne papki jedzenia, lub bardzo drobno poszatkowana karma.

Aktualizacja z dnia 25.06.2011r. - Nuna

Idealny królik :)


Jest na pierwszy rzut oka proporcjonalny.
Skora miękko przylega do cala, jest napięta i cienka.
Przy lekkim dotyku wyczuwalne są zebra i kręgosłup.
Podczas podnoszenia królik jest naprężony i silny.Królik z nadwaga.


Żebra i kręgosłup są niewyczuwalne, plecy miękkie.
Podczas podnoszenia uszak jest trochę bezradny i bezwładny.
Podczas leżenia widać wyraźnie wole i fałdki "skóry".
Skoki w górnej części są miękkie.
Uszak jest mało ruchliwy, najchętniej odpoczywa.Królik z niedowaga.


Kręgosłup jest twardy i wystający. Żebra bez problemu wyczuwalne. Cały królik jest jakby "żylasty".
Uszak ma zapadnięte boki, można wyczuć miednice.
Sierść jest brzydka, matowa, zaniedbana, oczy pozbawione blasku.


Uwaga: Wole jest genetycznie uwarunkowane, królik o prawidłowej wadze może także mieć niewielkie wole.

Zabir

Źródła zdjęć:
uszata.pl
animalia.pl
www.diebrain.de
kroolik.eu
de.myzooclub.com


Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u