Kuweta

powrót

powrot do opieki



Zdjęcia

Kuweta narożna



Kuweta prostokątna



Kuweta podwójna


żródło zdjęć:
www.animalia.pl





Króliki zazwyczaj na swoja toaletę wybierają sobie jedno miejsce w klatce,
bądź w innym miejscu. Naszym zamiarem jest zachęcenie uszatka
aby kuwetę zaakceptował jako swoja toaletę.
Na rynku dostępne są rożne kuwety począwszy od wielkości, kształtów po kolory.
Osobiście uważam ,że im większa tym lepiej. Popularne trójkątne(narożne),
często się nie sprawdzają, gdyż nie są wygodne. Są małe dorastający uchol
korzystając z niej może mieć problemy z usadowieniem. Są również kuwety
z sepatorem moczu. Królik załatwia się na plastikowej kratce po czym mocz
przelatuje przez nią i zostaje wchłonięty przez żwirek, a bobki zostają
na kratce przy czym bardzo łatwo można je na bieżąco usunąć przy
użyciu łopatki.
Kuwetę najlepiej wyłożyć żwirkiem nie zbrylającym się, jest on bezpieczny
dla uszatkow. Po nasiąknięciu moczem nie zbryla się , wręcz przeciwnie
rozpada się na drobne kawałki, pochłaniając zapach moczu. Można również
wyłożyć ją ręcznikami papierowymi, przy czym oczywiście należy na bieżąco
usuwać namoknięty papier.
Zdecydowanie odradzamy: trociny( nie estetyczne, unoszący się z nich pyłek
jest zagrożeniem dla zdrowia) żwirek zbrylający( po dostaniu się do organizmu
pod wpływem wilgoci pęcznieje przy czym wyrządza nie Male szkody) ściółki
z kamyków( są bardzo nie wygodne, co odstrasza uszatki,
a zarazem może Kaleczyc łapki,) ściółki z siana
( choć wydaje się atrakcyjna bo Kicek może sobie podjeść podczas siusiania,
to stanowi poważne zagrożenie zdrowotne. W namokniętym sianie
rozwijają się bakterie oraz larwy much).

Żwirki, ściółki i podkłady dla naszych króliczków.

(aktualizacja 26.08.2015)

Mamy ogromny wybór w sklepach zoologicznych i internetowych. Jaki żwirek kupić, który dobrze chłonie, bardziej się opłaca, jaki podpasuje mojemu królikowi ? Zrobiłam podstawowy zestaw, każdy na pewno znajdzie cos dla "siebie". Kupując zwróćcie uwagę na zapach ściółki. Nie Wam ma się podobać, musi on być przyjemny dla królika, który w niej przebywa. Uszaki czują 5 razy lepiej niż człowiek, a wiec to co dla nas jest mile dla królika może być zbyt agresywne. Wszelkim aromatyzowanym cudakom mówimy NIE.




Żwirek drewniany typu Pinio , Drewus, Pigwa, Hilton itp.


Pojemność 5-10 l. Jest wytwarzany z trocin, ścinków i wiórków drewnianych. Jeden z najczęściej używanych żwirków wśród zakroliczonych, ładnie pachnie drzewem, mało pylący, nie brudzi futerka ani otoczenia, pochlania dużo wilgoci i starcza na długo. Nadaje się jako podłoże do kuwety, na cała klatkę jest zbyt twardy. Jeśli chcemy go użyć do klatki na balkonie bądź w ogrodzie na całej wannie, należy na wierzch położyć warstwę słomy lub ściółki uzupełniającej.

Żwirek drewniany.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: www.animalia.pl




Pellet do kominków.


Surowcem do ich produkcji są trociny, ścinki i wióry powstałe przy obróbce drewna. Niczym się nie rożni od żwirków drewnianych, a jest sporo tańszy. Nie powinien zawierać żadnych chemicznych dodatków , jest prasowany ta sama metoda co żwirki dla zwierząt. Tak samo wchłania wilgoć, jest wydajny, nie pyli, nie brudzi. Stosujemy go tak samo jak Pinio itp.

Żwirek kominkowy.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: www.attyka.eu




Ściółka bawełniana.


Nie nadaje się na cala klatkę ponieważ miesza się z sianem i zielenina i powstaje jeden wielki śmietnik. Poza tym ściółka jest dosyć droga.

Nie pyli, ani nie wypada z kuwety, mięciutka dla łapek, niestety słabo wchłania mocz i czuć to gdy przechodzi się koło klatki. Alternatywą byłoby najpierw wsypać żwirek drewniany do kuwety, a na to położyć ściółkę bawełnianą. Nadaje się dla króliczych alergików i uszaków z katarkiem.

Na kilku forach czytałam ostrzeżenie, ze zjedzona przez królika ściółka doprowadziła do poważnych komplikacji zdrowotnych.




Granulat z kolb kukurydzy Chipsi mais , Zolux i inne.


Robiony jest z kaczanów kukurydzy. Jego plusem jest , ze jest lekki. Świetnie nadaje się do kuwety, nie pachnie, nie pyli, nie przyczepia się do futerka, dobrze wchłania płyn . Starcza na długo jeśli jest używany tylko do kuwety, na całą klatkę nie za bardzo się opłaca, ale oczywiście można nim ja wysypać i codziennie czyścić kącik toaletowy. Żwirek jest bardzo drobny, dlatego królik podczas wyskakiwania rozsypuje go trochę. Jeszcze jedno, im drobniejszy żwirek tym bardziej królik ma ochotę w nim kopać. Dużym minusem jest dodany w żwirkach Zolux aromat, zachęca on króliki do jedzenia ściółki. Ja miałam bezzapachowy, a mimo wszystko króliki go jadły, pies też :/

Granulat z kolby kukurydzy.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: Prywatne archiwum Nuny




Trociny.


Robione są przeważnie z drzew iglastych, ale można też dostać trociny z drzew liściastych. Dosyć mocno pachną, są miękkie i przyjazne dla łapek. Średnio chłoną mocz, szybko przemakają i zaczyna brzydko pachnieć w okolicy klatki. Nie polecamy dla królików i świnek ponieważ oprócz tego , że wiórki bardzo się roznoszą wokół to jeszcze drobinki trocin drążnia oczy i nos królika, wrażliwe króliki reagują kichaniem i katarkiem, niektóre dostają zapalenia spojówek.

Trociny.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: biomasapartner.pl




Słoma.


To łodygi i liście zboża, nie przetworzone, bez ziaren. Powinna być w ładnym złotym kolorze. Nie nadaje się jako samodzielna ściółka ponieważ nie wchłania wilgoci i szybko zaczyna gnić i brzydko pachnieć. Położona na żwirku drewnianym chroni łapki przed otarciami oraz sprawia, ze nieczystości spadają niżej na podściółkę, a słoma pozostaje sucha i czysta. Jest niezastąpiona w domkach stojących cały rok na dworze, szczególnie zimą. Trochę się roznosi, króliki lubią ją "układać" po swojemu i podgryzać. Moje uszaki po nałożeniu świeżej warstwy dostają głupawki :)

Słoma.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: pl.dreamstime.com




Granulat ze słomy.


To sprasowana słoma, kształtem przypomina granulat drewniany, jest może trochę grubszy. Stosuje się go w kuwecie. Malo pylący, dobrze chłonie wilgoć, jest wydajny. Niestety króliki lubią go podjadać, a to jest bardzo niebezpieczne ze względu na pęcznienie pod wpływem wilgoci, czytałam na króliczych forach o wypadkach śmiertelnych spowodowanych zjedzeniem granulatu.

Granulat z ze słomy.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: Prywatne archiwum Nuny




Granulat papierowy np. Hugro.


Jest robiony z papieru z odzysku czyli nie bardzo wiadomo jakiego, pachnie trochę sztucznie i pewnie to sprawiło, ze cześć bobków na początku lądowała obok kuwety. Dużą zaletą jest jego waga. Bez problemu przyniosłam do domu worek 30 litrowy. Kolor ciemno szary, mało atrakcyjny na cala klatkę, do kuwety może być. Dobrze wchłania, jest wydajny, nie rozpada się , nie pyli, minimalnie pęcznieje, nie jest zjadany, pozostaje w kuwecie, no może kilka granulek wypadnie. Godny polecenia.

Granulat papierowy.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: Prywatne archiwum Nuny




Ściółka z konopi np. Vitakraft, Hugro.


Robiona z wnętrza łodyg konopi, wygląda jak małe patyczki/ drzazgi. Można kupić duże opakowanie bo jest lekki. Nie plącze się w futerko i nie jest roznoszony po pokoju. Nadaje się na całą klatkę i oczywiście do samej kuwety też. Nie jest twarda, raczej przyjemna dla króliczych łapek. Zapach neutralny, nie pyli, nie wchłania za dobrze i nie absorbuje zapachu dlatego trzeba ją często wymieniać. Dobra dla króliczków z katarkiem, ponieważ nie podrażnia ukł. oddechowego. Muchy omijają tę ściółkę z daleka. Nie należy do tanich, mimo wszystko to jedna z moich ulubionych ściółek. Świetnie sprawdza się w domku na balkonie.

Ściółka z konopi.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: Prywatne archiwum Nuny




Żwirek silikonowy np. Trixie.


Nadaje się tylko do kuwety. Świetnie pochlania zapachy i wilgoć, nie pyli, jest antybakteryjny i bezzapachowy. Trochę grzechocze przy używaniu. Zesiusiana część zabarwia się na żółto i wtedy należy go wymienić. Myślę, ze jest to dobra alternatywa dla króliczych alergików lub królików po operacji, jeśli zostanie zaakceptowana.

Żwirek silikonowy.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: www.shaggybrown.pl




Ściółka uzupełniająca , leśna ściółka , z Holsztynu, z ziołami ,Vitakraft, JR Farm wyściółka wiejska.


Składa się z grubszych wiórków, kory, ziół i listków, JR Farm ma dodatek płatków kwiatów, szyszek i kłosów zbóż w zależności od rodzaju ściółki. Ładnie pachnie i wygląda. Króliki bardzo lubią podgryzać duże kawałki kory, listki i zioła też są chętnie zjadane. Myślę, że przebieranie, kopanie i szukanie w niej to świetne zajęcie dla królika. Ściółka może zastąpić piasek w piaskownicy do kopania bądź służyć jako wierzchnia warstwa dla zwykłych trocin czy granulatu drzewnego. W samej kuwecie raczej się nie sprawdzi, z reszta nie taka jej rola.

Ściółka uzupełniająca.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: jrfarm.com.pl




Mata dla gryzoni Hansepet, MultiFit, Hugro.


Fajny pomysł , ale niestety mało praktyczny, to mata lniana lub konopiana do klatki. Jest miękka i ociepla dno klatki. Można ja przyciąć tak żeby pasowała do miejsca gdzie chcemy ja położyć. Rozmiary mat to Hansepet 25x40 Hugro i MultiFit 25x40 ,40x100 ,50x120 Na amazon można dostać taniej i różnych firm. Mata jest prosta w użytku i łatwa do usunięcia. Można ją wyrzucić na kompost. Niestety regularne stosowanie jest dosyć drogie i nie sprawdza się u królików , które nie korzystają z kuwety, szybko przemaka. Dywanik jest w dodatku chętnie zjadany , a że składa się z długich włókien połkniecie może skończyć się tragicznie. Usunęłam mocno poobgryzana mate, bałam się, ze uszaki dostana zatoru.

Mata lniana.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: www.zooplus.pl




Dry bed.


To mata ze specjalnego materiału , który przepuszcza płyny pozostawiając suchy wierzch. Do kupienia w różnych rozmiarach i w dwóch Typach: grubszy A i cieńszy B. Wyłożyć można nim cała klatkę, transporter, półkę, kącik królika. Dobrze sprawdza się u królików , które z jakiś powodów nie mogą korzystać z kuwety (np. inkontynencja). W takim przypadku na spod klatki należy nasypać podłoże z granulatu, a na nie położyć mate. Mocz będzie wsiąkać w granulat, dry bed pozostanie suchy, wystarczy tylko sprzątnąć bobki i resztki jedzenia. Zabrudzona mate można prac w pralce na 40°, trzeba ja tylko dobrze wytrzepać lub odkurzyć.

Mata dry bed.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: www.hauhau24.waw.pl




Piasek.


Nie nadaje się ani do kuwety ani na cała klatkę. Prawie nie absorbuje moczu ani zapachu, szybko robi się mało apetyczne błoto. Kto chce swoim uszakom sprawić duża radość może nasypać piasku do "piaskownicy" gdzie królik będzie mógł się wylegiwać, tarzać i kopać. Piasek trzeba często wymieniać bo króliki lubią się w nim załatwiać. Trzeba się też liczyć z częstym zamiataniem. Piasek kupujemy ten przeznaczony dla dzieci. Ptasi czy dla szynszyli nie nadaje się , jest z dodatkami i zbyt drobny, może trafić do układu oddechowego.




Bentonit, koci żwirek zbrylający lub nie.


Nie nadaje się dla uszaków, raz że drobny pyłek będzie wdychany , a dwa zjedzenie granulatu wiąże się z niebezpieczeństwem zatrucia, zatoru czy ostrego rozszerzenie żołądka.

Żwirek bentonitowy.

miniaturkabeztajemnic.com

Źródło zdjęcia: www.kuchniapupila.pl




! Uwaga !
Wszystkie sprasowane granulaty pęcznieją pod wpływem wilgoci, jedzenie przez królika ściółki może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych np. zatkania przewodu pokarmowego.
Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u