powrót

Króliki w innych kulturach

Królik w innych kulturach najczęściej jest symbolem urodzajności, odrodzenia. W Polsce nadal jest jednym z czołowych symbolów Wielkanocnych. Również ze względu na swoją dużą płodność, królik jest symbolem figlarnej seksualności.

Królik używany jest również jako archetyp do oszusta, jest to spowodowane sprytem królika, którym również muszą wykazać się oszuści, aby zwieść przeciwnika.

Cywilizacja Azteków - Królik oznaczał urodzajność i odrodzenie.

W Centralnej Afryce - królik widziany jest jako podstępny charakter, który w podstępny sposób załatwia swoje interesy.

Chiny - W chińskiej kulturze, królik jest jednym z niebiańskich znaków zodiaku. Osoby urodzone w roku królika są : szczęśliwi, dyskretni, sympatyczni, pewni siebie. Jest to jeden ze szczęśliwszych znaków w horoskopie chińskim.

W Ameryce Południowej - stopa królika jest częstym elementem amuletów, które mają przynosić szczęście. Takie wierzenia wywodzą się od ludów wczesno afro-amerykańskich.

Japonia - W japońskiej tradycji, króliki zamieszkują księżyc, gdzie robią popularną japońską przekąskę z ryżu, nazywaną "Mochi". Takie postrzeganie królika, pochodzi od interpretowania wzorów na księżycu, które są bardzo podobne do stojącego królika, który ubija w moździerzu ryż.

królik domowy
Obrazek przedstawia wzory na księzycu
królik domowy
Obraz królika ugniatającego ryż



W tradycjach żydowskich - królik jest synonimem tchórzostwa.

Korea - Ich tradycja związana z królikiem jest bardzo zbliżona do japońskiej tradycji, która mówi o królikach zamieszkujących księżyc i robieniu ryżowego ciasta, które w Korei nazywane jest "Theok".

Mitologia (Ojibwe) rdzennych Amerykanów - mówi o Wielkim Króliku, jest to bardzo ważne Bóstwo, odnoszące się do tworzenia świata.

W wietnamskiej mitologii - królik jest pokazany, jako symbol naiwności i młodzieńczej głupoty. Mitologiczni Bogowie, aby pokazać swoją władzę i potęgę polują na to stworzenie, aby wyplenić z kultury złe wzorce. Z uwagi na niewystępowanie dzikich królików w Wietnamie, symbol ten jest częściej przypisywany innym zwierzętom.

Materiał opracowany na podstawie www.wikipedia.en
Zabir
Copyright@2009-2013 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u