powrót

Króliki i sport


Króliki są bardzo aktywnymi zwierzętami, w naturze kicają w poszukiwaniu jedzenia, kopia skomplikowane systemy tuneli, bawią się, gonią, walczą, wychowują młode, mają zajęcie przez całe 24 h. Nasze króliki mają taką samą potrzebę ruchu , niestety zostaje ona spełniona tylko w niewielkiej części, nawet jeśli uszak nie mieszka w klatce i ma kolegę do zabawy. Opiekunowie postanowili sprostać wymaganiom królika , zapobiec nudzie, aktywnie spędzać czas ze swoim uszakiem, odkrywając przy tym zdolności swoich pupili .W ten sposób w Szwecji w latach 70 powstała pierwsza z króliczych "dyscyplin sportowych " od zabawy w warunkach domowych do mistrzostw europejskich :)

1. Kaninhop /Rabbit Jumping
To najbardziej znany sport króliczy, bardzo rozpowszechniony w Danii i Szwecji, ma swoich wielbicieli także w Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i USA. Kaninhop polega na pokonywaniu przeszkód ustawionych w jednym ciągu , uszak musi mieć na sobie szelki i być na smyczy, opiekun idzie obok królika lub zaraz za nim i zachęca go do skoków. Królik , który w najkrótszym czasie pokona odcinek z przeszkodami i popełni jak najmniejsza ilość błędów wygrywa. Zawody dzielą się na cztery klasy:


- W najłatwiejszej jest osiem przeszkód do pokonania, najwyższe przeszkody maja 25 cm + jeden skok w dal nie dłuższy niż 25 cm, odległość pomiędzy przeszkodami wynosi 1,8 m.

- W średniej jest 10 przeszkód, nie mogą być wyższe niż 35 cm, dodatkowo dwa skoki w dal, maksymalnie 40 cm, odległość pomiędzy przeszkodami wynosi 2 m.

- Klasa ciężka 10 przeszkód, maksymalnie do 40 cm wysokości, 3 skoki w dal nie dłuższe niż 55 cm, odległość od poszczególnych przeszkód wynosi 2 m.

- W najtrudniejszej jest 12 przeszkód do wysokości 50 cm, 4 skoki w dal- maksymalnie 70 cm długie. Odległość pomiędzy przeszkodami wynosi 220 cm.

Jest pięć rund, w każdej przeszkody są lekko podwyższane.
Są też warianty skoków równoległych dwóch królików w tym samym czasie oraz skoków w dal i wzwyż, rekord w dal to trzy metry, rekordzista jest królik Yabo należący do p. Marii B. Jensen, w wzwyż 99 cm , skoczył w 1997 królik Tosen p. Tine Hygom.

Zdjęcie z zawodów Kaninhop.

Króliczy sport

Źródło zdjęcia: http://www.kaninchenchannel.net

Najlepsze króliki biorą udział w mistrzostwach krajowych i europejskich.

Nie wszystkie króliki nadają się do tego typu sportu, zawody sportowe wiążą się z częstymi wyjazdami, nowym miejscem, hałasem, tłumami ludzi i stresem. Spokojna natura królika, radość przy pokonywaniu przeszkód i jego bezgraniczne zaufanie do opiekuna odgrywa tu ogromna role.

2. Rabbitdancing/bunnydance czyli taniec z królikiem.


To nowy króliczy sport wynaleziony w 2007 przez panią Janiene Heller . Ten sport nadaje się dla każdego króliczego opiekuna i dla każdego uszaka, to świetne zajęcie dla królika oprócz tego dance wzmacnia więź pomiędzy właścicielem, a królikiem, poprawia relacje, wycisza, pomaga w rozwiązaniu problemów behawiorystycznych u tzw. trudnych królików. Bunnydance polega na przyswojeniu królikowi kilku sztuczek i polaczeniu ich z muzyka i choreografia, trenować można wszędzie i w domu i na łące, liczy się nasza kreatywność i chęć królika. Królik może biegać wokół nóg, robić slalom pomiędzy nogami, obracać się wokół własnej osi, przeskakiwać przez kijek , rękę lub nogę opiekuna . Taniec w wykonaniu p. Janiene Heller i jej uszaka Zoey:

Filmik przedstawiający bunnydanceAutorką filmiku jest Pani Janiene Heller

3. Rabbit agility / Lapin agility / królicze agility.
Dyscyplina sportowa bardziej znana w USA, chociaż w Europie też można spotkać małe grupki pasjonatów. Sport nadający się dla prawie każdej rasy króliczej, podstawy to: królicze zaufanie do opiekuna, uszak nie może być płochliwy, tego typu aktywność musi mu sprawiać radość. Agility polega na pokonywaniu toru różnorodnych przeszkód przez królika np. tunel, kładka, ściana, mostek, slalom, obręcze. Uszak w odróżnieniu od Kaninhop biegnie bez smyczy . Królik musi mieć przynajmniej sześć miesięcy aby wsiąść udział w prawdziwych zawodach. Króliki początkujące ( 6- 10 miesięcy) mają do pokonania nie więcej niż pieć przeszkód np. stacjonate, tunel sztywny (otwarty), małą kładkę, obręcz, huśtawka. Zaawansowane króliki mają do pokonania osiem przeszkód, o większym rozmiarze w tym tunel miękki (zamknietym) i dużą huśtawkę.

Tunel miękki (zakmknięty).

Króliczy sport

Źródło zdjęcia: http://www.rabbitagility.com

Trzecia kategoria należy do super królików , te maja do pokonania do 12 przeszkód w tym, tunel miękki (zamknięty) , dużą huśtawkę i dużą kładkę. Rodzaj przeszkód, zasady i regulamin agility są zależne od danego klubu czy stowarzyszenia organizującego zawody.

Zdjęcie z zawodów Rabbit Agility.

Króliczy sport

Źródło zdjęcia: http://agility-lapin.com

Jeśli nasz królik lubi skakać przez przeszkody to tor przeszkód możemy urządzić dla niego w domu, plastikowe butelki posłużą nam za słupki do slalomu, książki za przeszkodę. Smakołyki poprawia motywacje naszego królika. Więcej kreatywnych pomysłów opisała Roxi w swoim artykule.Nuna


Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u