Granulaty

powrót

żywienie powrót







Źródło zdjęcia:
archiwum prywatne:roxi7659

Po fali kolorowych mieszanek, które zostały z czasem uznane za tuczące i niezdrowe, producenci karm dla zwierząt, aby odzyskać klientów wypuścili na rynek "zdrowszy" produkt - granulat. Granulat to sprasowane składniki w formie walca, najczęściej są w kolorze zielonym. Jest dużo rodzajów granulatu krajowej produkcji i zagranicznej, grubsze i cieńsze, o rożnych odcieniach zielonego, ze zbożem i najnowszy trend- bez zbożowe. Karma ma zapobiec wybieraniu przez królików poszczególnych składników ( jak odbywało się to w przypadku mieszanek), a tym samym marnowaniu ich. Dodam, ze królik to zwierzątko , które w naturze ma selekcjonowanie. Nie zjada wszystkiego jak kosiarka tylko wybiera najsmaczniejsze, najbogatsze w witaminy, minerały czy białko rośliny . Wybieranie najlepszych i potrzebnych składników zapobiega niedoborom i służy instynktownemu samo leczeniu. Podając dwa razy dziennie taki sam pokarm o tej samej zawartości wit. i minerałów zmuszamy niejako królika, " potrzebujesz czy nie, musisz zjeść".



Dlaczego granulat jest szkodliwy dla królików:


- naturalny pokarm królika zawiera 70-90 % wody, granulat tylko około 9%-12% , większość królików nie jest wstanie uzupełnić brakujących w diecie płynów, stąd zagęszczenie moczu i odkładanie się złogów (piasek, kamienie) w pęcherzu i nerkach, częsty problemy u królików karmionych granulatem,

- granulat pęcznieje w zetknięciu z wilgocią, powiększa swoją objętość nawet do 5 razy, może zablokować układ pokarmowy lub uszkodzić jelita królika,

- granulki odciągają wodę , napęczniała granulka leży "na sucho", może się wręcz przykleić do ścianek żołądka i jelit, w ten sposób zaburza cały proces trawienny, króliki nie gryzą dokładnie granulatu tylko rozdrabniają i połykają także te większe kawałki,

- dostarcza zbyt dużo witamin i minerałów, te odkładają się w organach wewnętrznych i są przyczyna rożnych chorób,

- jest tuczący, nie musi to być widoczne na zewnątrz, najczęściej otłuszczona jest wątroba i serce,

- za szybko syci, dlatego króliki rzadziej sięgają po pożywienie, to sprawia, że zęby są niedostatecznie ścierane , a pożywienie zalega w układzie pokarmowym . Króliki maja bardzo słabo umięśniony żołądek, aby treść pokarmowa mogła się przesuwać musi dojść dokładka z góry, jedno pożywienie popycha drugie, żołądek nigdy nie jest pusty. U sytego królika treść pokarmowa nie przesuwa się gdyż przez dłuższy czas królik nie ma ochoty na jedzenie, zalęgająca treść pokarmowa rozkłada się, tworzą się gazy , których królik nie jest w stanie wydalić, nagromadzone gazy to bardzo bolesna przypadłość i nie rzadko jest przyczyna śmierci,

- pożywienie i trawienie maja ścisły związek ze ścieraniem zębów. Im rzadziej królik sięga po pokarm tym mniej ściera zęby, z tego wniosek: jedzenie musi być małokaloryczne, wysoko włókniste, dostępne cały czas,

- granulat jest zbyt twardy, królik musi użyć siły, aby go rozdrobnić, jeśli robi to regularnie będą się tworzyć odgniotki na dziąsłach, a zęby zaczną się chwiać, obok rozchwianych zębów tworzą się kieszonki, do których dostaje się pokarm, gnijące resztki są przyczyna zapalenia, stąd już blisko do ropnia i przerostu korzeni zębów. Gryzienie granulatu wymaga innych ruchów szczeki niż np. przy jedzeniu siana czy warzyw, nie wspomaga ścieraniu zębów, rozdrabnianie pożywienia odbywa się za krotko,

- granulat jest przyczyna śmierci wielu królików, które się nim po prostu zadławiły,

- granulki są drobno zmielone, przez to włókno roślinne ma zmienioną strukturę , takie włókno nie służy ani ścieraniu zębów, ani nie wspomaga trawienia, wręcz przeciwnie jest przyczyną zatwardzeń, być może dlatego do niektórych karm dodaje się sól gorzka,

- dobre bakterie bytujące w układzie pokarmowym wymagają odpowiedniego ph, skrobia zawarta w zbożach i wytłokach obniża środowisko bakteryjne , to sprawia, ze bakterie chorobotwórcze szybko zaczynają się rozmnażać jednocześnie zmniejsza się ilość bakterii jelitowych. Następstwem są biegunki i wzdęcia.
Bogata w cukry dieta ma wpływ na rozwój kokcydiozy i grzybicy układu pokarmowego oraz przebarwień na zębach. Wielu opiekunów pisze o nietolerancji warzyw przez królika, jest to związane ze szkodami jakie wyrządził granulat. Po odstawieniu karmy, zniszczony układ pokarmowy może się regenerować nawet do dwóch lat,

- behawioryści łącza agresje królików z karmieniem ich kalorycznym pokarmem, chodzi o nadmiar energii dostarczana z pożywieniem, która w jakiś sposób musi zostać rozładowana, króliczy organizm jest przystosowany do ubogiego w składniki odżywcze pożywienia,

- składniki użyte do zrobienia karm nie są nawet zbliżone do naturalnego pożywienia królika , to tanie produkty, których nie można już użyć w przemyśle spożywczym dla ludzi, odpady pakowane w ładne opakowania i sprzedawane jako zbilansowana, pełnowartościowa karma.

Co wchodzi w skład granulatów:

Siano, zioła.

Są mielone, podgrzewane i prasowane, w tym procesie giną najcenniejsze składniki, które później są sztucznie uzupełniane. Do sklejenia granulek używa się melasy lub zboża, zielony kolor daje im dodatek lucerny lub barwnika. Nie mamy pewności jakie zioła wchodzą w skład granulatu i w jakiej ilości. Jako ziołowe dodatki dla zwierząt wykorzystywane są również odpady poprodukcyjne z przemysłu zielarskiego, spożywczego lub kosmetycznego.



Warzywa i owoce.

Rzadko na opakowaniu jest podane jakie warzywa są użyte i w jakiej ilości. W większości są to tanie odpady z branży warzywno-owocowej, a wiec wytłoki powstałe po wyciśnięciu warzyw i owoców ( na soki, koncentraty), części owoców i warzyw, od sortowane, zepsute warzywa i owoce, obierki, skórki i pestki. Wytłoki zawierają bardzo dużo skrobi i cukru rożnego rodzaju, ale prawie żadnych witamin. Połknięte pęcznieją w żołądku i szybko nasycają królika. Częste ich podawanie może doprowadzić do otyłości, podwyższenia cukru, grzybicy w układzie pokarmowym, długie ich leżakowanie w żołądku sprzyja gromadzeniu się sierści i powstawaniu bezoarów oraz wzdęć.



Produkty pochodzenia roślinnego

To odpadki i resztki z przemysłu spożywczego, produkty uboczne:
melasa, wyslodki- odpad z produkcji cukru
słód- odpad z produkcji piwa otręby, śruty, mąka, mączki, plewy, resztki słomy, łupiny,
- odpad z produkcji maki, ekstrakty ze słonecznika, wytłoki, łupiny, śruty, mąka sojowa,
- resztki z produkcji oleju, ekstrakty z pestek winogron, wytłoki, skórki,
- odpady z produkcji soku, win, przetwórstwa owoców i warzyw.
Produkty te maja prawie zerową wartość odżywczą, za to masę cukru i ciężkostrawnego tłuszczu. Czegoś takiego nasze zwierzaki nie potrzebują, nasz ukochany królik to nie pojemnik na odpadki.



Zboża i kukurydza.

Także (plewy, resztki kolb, śruty, otręby, maczki, mąka) W dalszym ciągu królik jest traktowany jak gryzoń tymczasem jego układ pokarmowy nie jest przystosowany do zjadania dużych ilości zboża. Ziarna zawierają dużo skrobi, ta szybko nasyca zwierzęta, jest powodem ociężałości królików, otyłości, otłuszczenie wątroby i serca. Syty uszak zjada o wiele mniej siana i zieleniny dlatego zęby nie są w dostatecznym stopniu ścierane.
Gryzienie twardego zboża podrażnia dziąsła, powstają odgniecenia, częste podrażnienia mogą być przyczyną ropni.
Wielocukry trafiają do jelita grubego i służą bakteriom chorobotwórczym ( Coli , Clostridium) i drożdżom za pożywkę. Tysiące królików cierpi z tego powodu na wzdęcia i zatory.



Lucerna.

Nadaje granulkom łady zielony kolor i podwyższa procentowa ilość włókna. Jest wysokobiałkowa i wiąże wapń, który może się odkładać w pęcherzu i nerkach pod postacią piasku lub kamieni.



Orzechy i nasiona.

Zawierają bardzo dużo tłuszczu. W nadmiarze prowadzą do otyłości, do zmniejszenia apetytu na zdrowe jedzenie, powodują również różne choroby układu pokarmowego. Zazwyczaj nie ma informacji jakie nasiona i orzechy wchodzą w skład i w jakiej ilości. Można je podawać tylko jako przysmak raz na jakiś czas.



Nasiona strączkowe

Fasola, groch, groszek, łubin, bob, soja i resztki z nasion, suche strąki - tanie produkty, które mają za zadanie nasycić zwierzaka , łodygi i strąki dostarczają włókna. Surowe są trujące dla zwierząt, przetworzone - ciężkostrawne i wzdymające. Soja używana w żywieniu zwierząt jest genetycznie modyfikowana, u laboratoryjnych szczurków po podawaniu małych ilości zaobserwowano zmiany wyników krwi, zmiany na wątrobie i narządach płciowych.



Melasa, słód, cukier i miód.

To bardzo niezdrowe dodatki chętnie używane przez producentów dla uatrakcyjnienia smaku granulatu. Niszczą zęby, obniżają ph układu pokarmowego ułatwiając zasiedlanie się bakteriom, grzybom i drożdżakom. Powodują otyłość i cukrzyce.



Produkty piekarnicze.

To odpady z piekarń tzw. "zmiotki z podłogi", oprócz środków spulchniających, ulepszaczy, jajek, mleka i maki zawierają także cukier.



Produkty pochodzenia zwierzęcego

Jajka, mączka kostna, mleko, jogurty itd. absolutnie nie powinny być podawane królikom, królik jest weganem, jego układ pokarmowy nie jest przystosowany do jedzenia takiego pożywienia.



Konserwanty i dodatki

Są zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt szkodliwe. Niektóre z nich są rakotwórcze inne działają negatywnie na układ pokarmowy, uszkadzają nerki lub są przyczyna alergii. Przedłużają termin ważności, chronią przed pleśnieniem, bakteriami, brzydkim zapachem. Producenci karm dla zwierząt w krajach EU nie maja obowiązku podawania dodatków (konserwantów, substancji zagęszczających, barwników, wzmacniaczy smaku, aromatów, aminokwasów, antybiotyków , gazów ochronnych) na opakowaniu.

Barwniki - po zmieleniu wszystkich składników granulatu powstaje szaro-bura, nieapetyczna papka, aby zasugerować klientowi, ze karma jest zdrowa i zrobiona z ziół i siana farbuje się ja na ładny zielony kolor. Z powodzeniem jak się przekonałam, na wielu forach króliczych i świnkowych opiekunowie są pewni, że granulat to sprasowane zioła.

Aromat - ma zachęcić zwierzaki do jedzenia, atrakcyjność zapachowa pobudza apetyt i zwiększa ilość pobieranej karmy, co na dłuższą metę doprowadza do otyłości.

Wzmacniacze smaku - zachęcają królika do jedzenia, wzmacniaj apetyt, zwiększają ilość pobieranej karmy. Opiekun cieszy się, że uszak ze smakiem rzuca się na jedzenie, następnym razem kupi taki sam granulat.

Zarówno aromat jak i dodatki smakowe uzależniają. Stąd częste teksty " mój królik nie chce jeść żadnej innej karmy". Aby zwierzęta mogły strawić produkty do ,których ich układ pokarmowy nie jest stworzony dodaje się enzymy.

Emulgatory - pozwalają na łączenie składników, które normalnie nie dają się ze sobą połączyć np. olej i woda.



Syntetyczne witaminy i minerały.

Podczas obróbki i podgrzewania składników granulatu giną naturalne składniki odżywcze. Dlatego są uzupełniane sztucznymi i to w przesadnej ilości. Błędne jest przekonanie, ze nadwyżka wydalana jest z moczem, odkłada się w rożnych organach i po latach daje o sobie znać kamieniami w układzie moczowym, wapnicą, osteoperozą, uszkodzoną wątrobą lub hiperwitaminozą. Część witamin króliki potrafią same wytworzyć ( B, C , D i K ) inne pobierane są wraz z pożywieniem np. Witamina E, witamina A nie występuje w naturalnym pożywieniu królików tylko Karoten (marchew, papryka, brokuły, szpinak, dynia). Mimo wszystko powyższe witaminy dodawane są do granulatu w ilości 6-10 krotni wyższej niż królik potrzebuje.



Leki.

Najczęściej są to probiotyki podawane by zwierzęta mogły strawić ciężkostrawny i obcy dla ich układu trawiennego pokarm, bez natychmiastowego uszczerbku na zdrowiu. Dodawane są tez kokcydiotyki, antybiotyki (zapobiegają rozmnażaniu się bakterii) i środki przeczyszczające. Lekarstwa powinny być zawsze podawane po uzgodnieniu z lekarzem. Podawanie ich profilaktycznie upośledza układ immunologiczny, pokarmowy i uodparnia bakterie na dany lek.



Szkodliwość karmienia granulatem rozciąga się w czasie, wychodzi mniej więcej w 3-4 roku życia i na ogół nie jest wiązane z żywieniem "przecież mój królik cały czas to jadł i nic mu nie było". Zdrowy królik nie potrzebuje żadnych sztucznie wytwarzanych pokarmów. Siano, zielenina, warzywa i gałązki pokrywają wszystkie potrzeby królika. Utrzymują go w zdrowiu, dbają o zęby i układ pokarmowy, zapobiegają otyłości.
Podając zerwane zioła mamy pewność, ze jest to np. babka, a nie niewiadomego pochodzenia produkt o wątpliwej zawartości okraszony sztucznymi witaminami.

Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u