Gałęzie

powrót

żywienie powrótgałęźie dla królika

Gałązki to prawdziwe dobrodziejstwo dla naszych uszaków. Pod korą znajdują się związki, które działają jak pasta do zębów, czyszczą i pielęgnują królicze zęby oraz masują dziąsła. Żując gałązki i korę, króliki równomiernie ścierają swoje stale rosnące zęby. Królikom sprawia ogromna radość obgryzanie kory, przycinanie gałązek, rzucanie nimi, przestawianie, układanie i oczywiście zjadanie listków. Uszaki potrafią się nimi zając przez długie godziny. Jeśli mamy taką możliwość to codziennie dostarczajmy królikom świeżych gałęzi, wszystkie można podawać wraz z liśćmi i kwiatami. Ulubione gałązki naszych uszaków to jabłoń, grusza, malina, leszczyna, wierzba, porzeczka i brzoza.

Gałęzie mogą być pokryte zielonym, czasami żółtym czy szarym nalotem. SA to glony, mchy i porosty. Występują głownie na drzewach ,które stoją w zacienionych bądź wilgotnych miejscach, pojawiają się także po długich opadach deszczu, najbardziej są widoczne na starych drzewach i krzewach. Nie są szkodliwe dla królików, można takie gałązki spokojnie podawać. Niektóre króliki zabierają się w pierwszej kolejności za porosty, a później obgryzają inne części gałązki.

Nie wszystkie drzewa i krzewy nadają się dla królika, najbardziej trujący z polskich drzew jest cis pospolity, trochę mniej : tuja, bukszpan, cyprysy i akacja (robinia akacjowa), bez, kruszyna pospolita, czeremcha. Kasztan zawiera związki eskuline i escyne, które mogą podrażnić układ pokarmowy, a nawet być przyczyną zatrucia. Dąb ze względu na duże stężenie garbników powinien być podawany rzadko, w celach leczniczych np. przy biegunce. Na temat orzecha włoskiego są podzielone zdania, posiada również duże stężenie garbników, lepiej nie podawać wcale lub rzadko, w małych ilościach. Ma działanie przeciw robacze.

Na temat gałązek drzew owocowych i samych owoców krąży wiele sprzecznych informacji, są uważane za szkodliwe ponieważ podobno zawierają glikozydy cyjanogenne(amigdaline). Ta teorie obaliła pani dr. Jacqueline Kupper z Universytetu Farmakologii weterynaryjnej i Toksykologii w Zürichu, cytat:
"Tylko nasiona i pestki zawierają cyjanki, gałązki drzew pestkowych mogą być podawane szynszylom, świnkom i królikom, pod warunkiem, ze nie są spryskane. Pestek nie powinno się podawać ponieważ gryzonie są wstanie je przegryźć" *

* Źrodło http://www.zza-online.de/artikel/030457.html

Ostatnia aktualizacja: maj 2019
Copyright@2009-2019 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u