powrót

Czy zwierzeta mają duszę?

"Za nie także, o Panie, najpokorniejsze zwierzęta, które znoszą razem z nami ciężar dnia i upału, prosimy Cię, byś rozciągnął nad nimi Twoją wielką dobroć serca, gdyż obiecałeś zbawić tak człowieka, jak i zwierzę, a wielka jest, o Mistrzu, Twa miłująca dobroć". św. Bazyli, biskup Cezarei

Każdy kto stracił swojego ukochanego zwierzaka, tęskni za nim i marzy o tym aby jeszcze raz się z nim spotkać, przytulić, upewnić się, że tam gdzie przebywa (po śmierci )jest szczęśliwy. Wielu z nas wierzy , że niebo jest także dla zwierząt. Inna część społeczeństwa twierdzi, ze tylko człowiek ma dusze i jest ona nieśmiertelna, jak to na prawdę jest ?


Izajasz 65:25
"Wilk i baranek paść się będą razem;
lew też będzie jadał słomę jak wół;
a wąż będzie miał proch ziemi jako pokarm.
Zła czynić nie będą ani zgubnie działać
na całej świętej mej górze"

Od dawna wiadomo, ze zwierzęta odczuwają współczucie, miłość do bliźniego, wspaniałomyślność, są gotowe do pomocy, kochają bezgranicznie, poświęcają często dla innych swoje życie. Są pod tym względem bardziej "ludzkie" niż my ludzie-istoty rozumne . Mamy wśród zwierząt prawdziwych bohaterów, których sława uwieczniona została w muzeach, na filmach, książkach czy pomnikach.

Większość z nas zna historie psa Dżoka, jego pomnik jest symbolem wierności i oddania. Właściciel Dżoka zmarł na atak serca niedaleko Ronda Grunwaldzkiego. Psiak przez rok czekał na swojego pana w miejscu jego śmierci. Po roku przygarnęła go pani Maria Müller. Gdy zmarła w 1998, pies uciekł, zginął pod kołami pociągu. Niektórzy twierdza, ze Dżok sam rzucił się pod pociąg.

Pomnik Psa Dżoka

Czy zwierzeta mają duszę?

Źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.orgInnym przykładem wierności jest pies Hachiko, który przez 10 lat czekał na swojego zmarłego pana na stacji kolejowej. Życiorys psa został przedstawiony w filmach "Hachiko Monogatari" i "Hachiko: A Dog's Story". w 2004 roku wyszły dwie książki dla dzieci "Hachiko: prawdziwa historia lojalnego psa" - Pameli S. Turner i "Hachiko czeka" - Leslea Newman

Hachiko

Czy zwierzeta mają duszę?

Źródło zdjęcia: http://www.loneleeplanet.com

Zwierzęta ratują życie, spontanicznie, bezinteresownie, nie myśląc o sobie, ani o korzyściach. Czy wszystko można podporządkować pod instynkt czy miłość do właściciela ?

Koń Upstart wyniósł z ognia swojego rannego pana, nie zważał na ból, na płomienie. Ważne było tylko życie jego ludzkiego przyjaciela.

Kot Möhrschen uratował życie noworodka. 24 listopada 2007 kobieta porzuciła malutkie dziecko, zostawiła je w zimną noc na schodach. Kot tak głośno i długo miauczał aż ktoś wyszedł na dwór. Po 5-tej rano dziecko zabrano do szpitala. Okazało się, że chłopczyk doznał tylko łagodnego wychłodzenia organizmu, choć temperatura tej nocy spadła do zera stopni Celsjusza.

Kot Hugo uratował śpiącego mężczyznę przed zaczadzeniem. W pobliskim budynku wybuchł pożar, gdy dym zaczął wdzierać się do mieszkania, kot sąsiadów Hugo wszedł do środka i obudził śpiącego.

Podczas wędrówki po górach p. Jacqueline spadła ze skały. Jej lewa noga była złamana. Towarzyszący jej pies Rusty skoczył do niej bez wahania. Pani wydarła kartkę z notesu, napisała gdzie się mniej więcej znajduje i przymocowała ją do obroży psa. Poleciła mu biec do hotelu i poszukać pomocy. Po czterech godzinach została odnaleziona. "Rusty uratował mi życie" powiedziała.

Delfin Moko uratował dwa kaszaloty matkę i dziecko. Zwierzaki zostały wyrzucone na brzeg na wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej. Strażnik przyrody z grupka ochotników próbował zepchnąć walenie do wody, niestety bez powodzenia. Nagle pojawiła się Moko, widać było, ze porozumiewa się z uwięzionymi kaszalotami, po chwili, bezpiecznie wyprowadziła je na otwarte morze. Moko jest znana na plaży Mahia, często bawi się z pływakami.

Delfin Moko

Czy zwierzeta mają duszę?

Źródło zdjęcia: http://yachtpals.com

Zwierzęta opłakują swoich bliskich. Nie tylko my ludzie przezywamy żałobę. Również zwierzęta cierpią po stracie dzieci, przyjaciół, opiekuna.

W naturze goryle opłakują swoje zmarłe maleństwa tygodniami. W niemieckim ZOO w Münster gorylica Gana przez tydzień nosiła swojego zmarłego synka Claudio, nie pozwalając zbliżyć się do siebie żadnemu pracownikowi ZOO. Dopiero podstępem udało się zabrać matce ciało dziecka.

Gorylica Gana z martwym dzieckiem

Czy zwierzeta mają duszę?

Źródło zdjęcia: http://www.bilde.de

Grupa badaczy w Kenii obserwowała rodzinę słoni. Słonica nazwana przez nich Eleonora pewnego dnia zachorowała. Towarzyszki próbowały jej pomoc, wspólnymi siłami stawiały ją na nogi. Po śmierci Eleonory często wracały do miejsca gdzie leżało ciało słonicy, czasami tylko spokojnie stały, czasami delikatnie ruszały lub trącały ja trąbami. Były przy niej.

Czym kierowała się kotka, która adoptowała znalezioną wiewiórkę, czy jamnik Monster, który zajął się porzuconym przez matkę tygrysim niemowlakiem ? Instynktem, współczuciem, miłością ?

Czy zwierzeta mają duszę?

Źródło zdjęcia: http://www.welt.de

Zwierzęta mają uczucia takie same jak my ludzie. Są bardziej wrażliwe, wyczuwają to czego my nie jesteśmy w stanie np. trzęsienie ziemi, tsunami, atak epilepsji. Kot Oscar z Centrum rehabilitacji w Providence znany jest z daru przewidywania śmierci pacjentów. Kocur nie przepada za ludźmi i na co dzień ich unika, ale jeśli któremuś z pacjentów zostało 2-4 godziny życia, Oscar kładzie się na jego łóżku. Lekarze ufają mu do tego stopnia, ze szybko zawiadamiają rodzinę chorego, aby ta zdążyła się pożegnać. Czy tak rozumne, wrażliwe, kochające, gotowe do poświęceń i pełne uczuć zwierzęta są gorsze od człowieka?

Ojciec Tomasz Janklewicz pisze :
"Czy zwierzęta pójdą do nieba? Trzeba uczciwie powiedzieć: nie wiemy. Chrześcijańska wizja zbawienia mówi o "nowym niebie i nowej ziemi". Niewątpliwie jest jakaś wspólnota losu całego świata stworzonego, ale losy świata decydują się w przestrzeni między Bogiem a człowiekiem. Wierzymy, że Bóg zbawi nas razem z tymi, których kochamy."Nuna
Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u