powrót

Badania na zwierzętach

Niektóre fragmenty artykułu, są drastyczne, z tego też powodu artykuł pozbawiony jest zdjęć.

Eksperymenty na zwierzętach, zawsze wzbudzały wiele kontrowersji, szczególnie w ostatnich latach, gdy świadomość ludzka na temat cierpienia zwierząt stały się jednym z przekazów informacji. Eksperymenty przeprowadza wiele firm, tłumacząc że robią to dla dobra ludzi, którzy w przyszłości będą stosować ich produkty. Cały proces i zakres eksperymentów są owiane wielka tajemnicą.

Dane amerykańskiej Służby Kontroli Rolnictwa mówią że w 2000r. w Stanach Zjednoczonych zostało poddanych eksperymentom 1,416,643 zwierząt, liczba ta obejmuje 69,516 psów; 25,560 kotów; 57,518 małp; 505,009 świnek morskich; 258,754 królików; 23,934 owcy; 66,651 świń; 69,126 "inne" zwierzęta gospodarstwa rolnego i 166,429 "inne" zwierzęta. 104,202 (7,4%) z tych zwierząt zostało poddanych bardzo bolesnym lub stresującym badaniom, bez zastosowania żadnych znieczuleń.

Nie jest to pełna lista zwierząt, które biorą udział w badaniach, lista amerykańskich Służb Kontroli Rolnictwa nie obejmuje takich zwierząt jak: szczury, myszy i wszystkie zwierzęta, pochodzące z innej rodziny niż ssaki. Szacunki wszystkich zwierząt, biorących udział w eksperymentach wynosi ponad 20.000.000, choć nie są to dokładne szacunki i ta liczba może być błędna.

Podanie dokładnej liczby zwierząt, poddawanych eksperymentom, jest praktycznie niemożliwa i bardzo skrupulatnie ukrywana przez laboratoria badawcze. W corocznych (wymaganych) raportach, laboratoria są zmuszone wpisywać zwierzęta, które przeszły eksperyment od początku do końca, wszystkie zwierzęta, które zostawały wycofywane w czasie trwania badań, lub zwierzęta, które są hodowane tylko do celów eksperymentalnych, nie są podawane w rocznych sprawozdaniach. Nie dotyczy to tylko Stanów Zjednoczonych, eksperymenty nad zwierzętami nie są poddane wnikliwym kontrolą, szczególnie w krajach mniej rozwiniętych gospodarczo, lub w krajach, których gospodarka z racji szybkiego rozwoju, w niektórych dziedzinach wymyka się z pod kontroli państwa.

Zwierzęta poddane badaniom, które przeżyły i nie mogą zostać poddane innym eksperymentom zostają uśmiercane, są to zwierzęta często z różnego rodzaju deformacjami i innymi wadami fizycznymi i genetycznymi.

Zwolennicy, a szczególnie właściciele firm zlecających badania nad zwierzętami, bronią się, że dzięki temu, powstaje wiele leków ratujących życie, nie tylko ludziom, ale też innym zwierzętom. Wszelkie maści, tabletki itp. dla zwierząt, które stosujemy powszechnie w domach, najpierw były testowane na innych zwierzakach. Trudno się nie zgodzić z tymi argumentami, ale równie często pojawia się pytanie, czy nie ma innych sposobów sprawdzanie, bez konieczności męczenia zwierząt?

Na szczęście nauka idzie ciągle do przodu i ilość zwierząt potrzebnych do badań jest ograniczana, dzieję się tak dzięki możliwości analizy komputerowej, która polega na przetwarzaniu danych, z badań na kilku zwierzętach, dawniej aby dojść do podobnych wniosków potrzeba było kilkuset zwierząt, które musiały być poddane badaniom, aby uzyskać podobne rezultaty. Niestety nie ma nadziei, że kiedyś badania na żywych stworzeniach zostaną całkowicie ograniczone, komputer i współczesna technologia, nie jest wstanie sobie poradzić w tej dziedzinie, bez wstępnych eksperymentów na zwierzętach.

Dyskusje na temat, zakazów, legalności i etyki w eksperymentach trwa ciągle, nie ulega wątpliwości, że badania nad zwierzętami w pewien sposób wpływają na polepszenie ludzkiej jakości życia, na co dzień używamy tak wiele rzeczy, które nie mogły by być wprowadzone na rynek, bez wcześniejszych badań, np.: alergicznych. W większości nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego iż krem, lub lek, który używamy był testowany na setkach zwierząt.

"Zwierzęta testowe", zazwyczaj są trzymane w małych pomieszczeniach, myszy szczury, chomiki zajmują małe,białeplastikowe pudełeczka, większe zwierzęta, jak króliki, świnki morskie, są również trzymane w białych, plastikowych pudełka, tylko nieco większych. Psy, koty i małpki, trzymane są w drucianych klatkach. Zazwyczaj zwierzęta w takich warunkach spędzają całe życie, są z nich wypuszczane, tylko wtedy gdy wymaga tego badanie.

Ostatnimi czasu, w coraz większą ilość badań włączani są ludzie, którzy również są poddani badaniom, ale dopiero wówczas,gdy badania nad zwierzętami nie przyniosły skutków szkodliwych.

Ludzie zajmujący się badaniami, zdają sobie sprawę z problemów etycznych, jakie są związane z tego typu praktykami, dlatego dążą do praktyk alternatywnych, aniżeli badań nad zwierzętami, choć czasami jest to nie uniknione.

Dawniej badania nad zwierzętami, były przeprowadzana, bez jakichkolwiek wcześniejszych analiz i szacunków, powodzenia i ich rezultatów. Obecnie zanim dojdzie do eksperymentu, rozważane są aspekty, powodzenia, jego wymiernych korzyści, w stosunku do cierpienia zwierząt i wymaganej ich ilości. Jeżeli korzyści dla ludzkości, nie są wielkie, lub powodzenie badań jest bardzo wątpliwa, taki eksperyment, kończy się już na etapie jego analizy wstępnej.

Błędne są również przekonania, że badania leków na zwierzętach, mają pokazać, że dany lek jest "dobry lub zły", takie badanie ma tylko jeden cel, jego zadaniem jest pokazać badaczom, że dany lek nie jest szkodliwy (śmiertelny)dla ludzi, jeżeli okaże się że jest bezpieczny, wtedy badania są przeprowadzane na ludziach i właśnie w czasie ich trwania poznajemy jego skuteczność i ewentualne skutki uboczne. Historia zna przypadki, gdzie wstępne badania na zwierzętach, jakiegoś leku, nie ujawniła żadnych szkodliwych skutków, zaś gdy badania zostały przeniesione na ludzi, nawet bardzo małe ilości okazały się śmiertelne.

Unia Europejska w 2008r. stworzyła dyrektywę, która mówi że państwa członkowskie, w których przeprowadzane są badania na zwierzętach powinny:
- znacznie polepszyć opiekę, nad zwierzętami, które są poddawane badaniom,

- służby państwowe, mają prawo przeprowadzać kontrole pod kątem etyki,

- na badania potrzebne są zezwolenia odpowiednich organów państwowych,

- badaniom nie mogą być poddawana dzikie zwierzęta. Zwierzęta poddawane badaniom muszą być co najmniej drugim pokoleniem żyjącym w niewoli,

- w miarę możliwości redukować ilość zwierząt do minimum,

- poprawić jakość hodowli zwierząt przeznaczonych do badań, jak również przebieg badań powinien odbywać się w maksymalnie humanitarnie warunkach,

- ograniczenie badań, których skutkiem jest cierpienie i duży stres,

- niemożność przeprowadzania badań na dużych małpach człekokształtnych t.j orangutanach, goryli, szympansów i bonobos.

Zakres eksperymentów jest ogromny, począwszy od branży kosmetycznej, a na zakładach tytoniowych kończąc. W dziedzinie kosmetologii, badania są przeprowadzane pod kątem alergiczności, kremów balsamów, czy puder, kredka do oczu, nie podrażnia skóry lub śluzówki. Również testowane jest, jak dany produkt, jest wchłaniany i jaki to ma wpływ na organizm.

W branży medycznej, zwierzęta są badana przy różnego rodzajach szczepionek, tabletek i innych leków. Są to zazwyczaj badania wstępne, które pozwalają w późniejszym etapie takie badania przeprowadzić na ludziach po wcześniejszym wykluczeniu skutków groźnych dla życia.

W przemyśle spożywczym, często bada się wpływ substancji na organizm i efekty jego rozkładu.

W przemyśle transportowy bada się wpływ spalin na płuca, oraz innej organy wewnętrzne, jak również wpływ zanieczyszczeń na aspekty związane z seksem.

Przemysł tytoniowy skupia się na badaniach, które mają nam powiedzieć jaki wpływ ma nikotyna na nasze organy wewnętrzne (szczególnie płuca i serce), pracę mózgu i czynności seksualne.

Wielu, etyków i naukowców uważa, że niektóre z tych badań nie są konieczne, szczególnie te, z branży tytoniowej, są to badania bardzo stresogenne i nieprzyjemne dla zwierząt, a ich wpływ na poprawę ludzkiego życia są minimalne, lub nawet żadne, a skutki wdychania nikotyny są znane od lat.

Przykłady i ogólne omówienie przebiegu niektórych badań na zwierzętach:
- przyczepia się maski szczurom i myszą, tak aby krępował ich swobodę ruchy, w ten sposób zmuszając do wdychania nikotyny,

- krępuje się małe małpki, tak aby miały stały kontakt z kofeiną i w ten sposób sprawdza się jaki wpływ ma kofeina na oddychanie,

- test na tolerancję błony śluzowej przeprowadzany jest na królikach, które zmuszane są za pomocą metalowych lub plastikowych klamerek do trzymania ciągle szeroko otwartych oczu przez 72 godziny. Następnie wkrapiane są trucizny, toksyny i różnego rodzaju inne substancje. Królik nie ma możliwości się podrapania, ani wylizania oczka, ponieważ króliki nie wydzielają płynów łzowych (dlatego właśnie na nich przeprowadzane są te badania). Efekty testów oceniają komputery. Skutkami badania, w zależności od podanej substancji mogą być , zaczerwienione oczy, zewnętrzna skóra gałki ocznej jest podrażniona, lub nawet zraniona, niektóre tkanki ulegają zniszczeniu, lub na nich wyrastają ropnie.

- Również test na tolerancję błony śluzowej przeprowadza się w inny sposób, mianowicie strzyże się i rozcina skórkę, w miejsce rany podaje się rożne substancje i obserwuje jak zachowuje się ranka, substancja podawana jest do momentu, aż na skórze nie pojawią się inne rany, lub ropnie.

- Testy medyczne, które są przeprowadzane pod kątem ludzi z problemami nerkowymi, Wkładana jest rurka do żyły, która znajduje się na szyi owcy, ta rurkę podłącza się do maszyny dializ. Maszyna dializ podaje do krwi różne dawki leków, które po zmieszaniu z krwią są analizowane. W czasie tego badania owce mają obniżone ciśnienie krwi, problemy z oddychaniem i kołatanie serca. Test przysparza wiele bólu zwierzęciu.

- Test na toksyczność polega na podaniu toksyn zwierzętom bądź to domięśniowo, bądź są zmuszane do połknięcia toksyn. Następnie badane są skurcze, ich częstotliwość i intensywność, następnie uśmierca się zwierzę i bada wpływ toksyn na organy wewnętrzne. W tym eksperymencie biorą "udział" głównie szczury i myszy.

Przykładów badań i jego efektów można podawać setki, jednak niemierzalna jest ilość bólu i cierpienia zwierząt, które są poddawane tym badaniom.

Materiał opracowany na podstawie m.in:
http://wiki.answers.com/Q/Should_experiments_on_animals_be_illegal
http://www.jungpoland.org/experiments-on-animals-cigarette-companies
http://www.bbc.co.uk/ethics/animals/using/experiments_1.shtml
http://www.all-creatures.org/saen/articles-anexp.html


Zabir
Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u