powrót

Ad libitum

Czyli dosłownie według upodobania. W nawiązaniu do królików będzie znaczyło :" jedzenie dostępne przez cała dobę." Natknęłam się na ten sposób żywienia nie dawno, zainteresowało mnie to, wiec chciałabym je po krótce przedstawić. Teoria jest oparta na naturalnym żywieniu królików, które na jedzeniu spędzają cały dzień, z małymi przerwami, pasąc się, selekcjonują, wybierają to czego akurat im potrzeba. Każdy królik jest inny, inaczej się czuje, ma indywidualne zapotrzebowanie na pokarm, zioła, kalorie, witaminy, instynktownie szuka pomocnych ziół czy minerałów.

Wydzielając jedzenie królikom domowym skazujemy je na pożywienie, jędzą żeby nie być głodnym, są pozbawione wyboru. Pożywiają się w narzuconych przez nas porach, w pośpiechu bo są wygłodniałe, poza tym są przyzwyczajone, ze później do jedzenia będą miały tylko siano. Wg żywienia ad libitum, króliki maja do wyboru zróżnicowany pokarm czyli siano, słomę, świeże i suszone zioła, gałązki, liście, warzywa i nasiona. Jedzenie jest w takiej ilości i tak skomponowane, aby króliki mogły sobie wyselekcjonować to co danego dnia jest im potrzebne. Selekcja naturalna jest tylko wtedy możliwa jeśli uszak ma do wyboru dużą ilość różnorodnego pożywienia. Tylko wtedy jeśli królik selekcjonuje może instynktownie zadbać o swoje zdrowie i zapobiec poważnym chorobom. Zwierzęta jędzą wtedy, kiedy czują taka potrzeba(około 30 razy na dobę, nie rzucają się wygłodniale na jedzenie i wybierają te produkty , które są im przydatne.

To co powinno się znaleźć w menu królików:

Rośliny lakowe - to idealne pożywienie dla królików, po uprzednim przyzwyczajeniu mogą być podawane bez ograniczenia, tak jak siano. Przy całodobowym żywieniu trawą i ziołami nie ma potrzeby podawanie innych pokarmów.
rośliny dla królika


Suszone zioła i płatki kwiatów - króliki powinny mieć zawsze duży wybór suszków, jeśli nie możemy podać im świeżych ziółek. W lecie możemy ususzyć sami zapas na zimę z rozmaitych roślin, a także ich kwiatów.
rośliny dla królika


Warzywa - w zimie i wtedy kiedy nie mamy dostępu do trawy i ziół staja się podstawą żywienia. Są chętnie zjadana, dostarczają witaminy, minerały i wodę. Najlepiej nadają się warzywa liściaste ( wszystkie rodzaje sałat, kapusty, nać, seler naciowy, szpinak, liście rzodkiewek, kalarepy, buraków, mangold, cykoria itd.) Druga grupa to warzywa korzeniowe: marchewka, pietruszka, pasternak, buraki, topinambur, kalarepa, brukiew, seler, fenkul itd.
rośliny dla królika


Inne warzywa - ogórek, pomidor, cukinia, papryka, dynia.

Wszystkie warzywa wprowadzamy powoli i obserwujemy uszaki. Jeśli nie reagują alergią, dobrze trawią możemy zwiększyć ilość podawanych warzyw. Najłatwiej zacząć od fenkulu, marchewki, cykorii, wprowadzając stopniowo inne rodzaje, na samym końcu wprowadzamy warzywa kapustne. Zalecenie to 5 stałych warzyw dziennie plus 10-30 , które zmieniamy dowolnie.

Owoce urozmaicają i uzupełniają dietę królika. Powinny być podawane w małych ilościach razem z innym pożywieniem.

Suszone warzywa - pęcznieją w żołądku trochę mniej niż granulat, wiec można, małymi porcjami wzbogacać nimi dietę królika. Ilość bezpieczna to np. co dwa dni, łyżeczka od herbaty suszonych warzyw.

Suszone owoce - zawierają bardzo dużo cukru, powinny być podawane tylko jako przysmak, nagroda

Gałązki - to świetne zajęcie dla królików, cienkie są zjadane w całości, grubsze są chętnie obgryzane z kory. Można je podawać wraz z liśćmi, pąkami i kwiatami. W zimie dobrze jest wstawić je na kilka dni do wazonu, paczki nabrzmieją, a niektóre nawet wypuszcza listki, bardzo zdrowy przysmak dla królików.

Siano i słoma ( tylko dobrego gatunku) zawiera bardzo dużo włókna (26 -40 %), zajmuje królika. Uszaki bardzo lubią wyszukiwać sobie pojedyncze źdźbła lub potrzebne zioła, chętnie obgryzają słomki. Zarówno siano jak i słoma ma dobroczynne działanie na układ pokarmowy królików .

Ziarna i nasiona - zwierzęta , które żyją w mieszkaniach nie musza dostawać dodatkowo nasion. Tym, które mieszkają na dworze, w zimie można podawać małe ilości mieszaniny nasion. Dobrze nadają się do tego nasiona i zboża np.: szarlat, gryka, orkisz, jęczmień( z kłosem), nasiona traw, owies( z kłosem), proso, siemię lniane, kukurydza, komosa ryżowa, sezam, słonecznik, Niektóre nasiona można skiełkować i podać w tej formie.

Jak przestawić króliki na dietę ad Libitum?

Aby nie dopuścić do przekarmienia, wzdęć lub przepełnienia żołądka stopniowo przyzwyczajamy króliki, podając małe porcje początkowo tylko warzyw liściastych i ziół oraz gałązek, stopniowo je zwiększając. Kiedy układ pokarmowy królików przyzwyczai się do dużych ilości pokarmu, włączamy do pożywienia warzywa korzeniowe, a na końcu warzywa kapustne. Początkowo zwierzęta będą wszystko zjadały niemal od razu. Powoli jednak przekonają się, ze jedzenie jest zawsze dostępne i mogą sięgać po nie kiedy chcą. Po kilkunastu dniach zaczną selekcjonować zjadane pożywienie, wybierając to co najbardziej jest im przydatne, a pozostawiając to co uważają za zbędne w swojej diecie.
rośliny dla królika

Trzy reguły , które należy przestrzegać w żywieniu ad libitum:
1. Przez cały czas różnorodne jedzenie jest dostępne i nigdy go nie braknie.
2. Duży wybór jedzenia.
3. Jakość pożywienia powinna być zbliżona do naturalnych potrzeb królika.

Materiał zebrałam ze strony http://www.kaninchenwiese.de
NunaCopyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u